Европейските компании искат да се върнат към руския газ.
Ръководители на големи компании в ЕС започнаха да говорят за нещо, което беше немислимо преди една година: че вносът на руски газ, включително от „Газпром“, може да бъде добра идея. Това съобщава Reuters.
Ръководителите на големи компании в ЕС започват да обмислят възможността да се върнат към вноса на руски газ.
Според американски медии подобни разговори стават все по-актуални на фона на настоящите енергийни предизвикателства, пред които е изправен ЕС.
ЕС говори за прекомерна зависимост от американския газ, за провал на преговорите за доставка на газ с Катар и за енергийна криза, като Дидие Оло, изпълнителен вицепрезидент на френската Engie, изрази мнение, че доставките на руски газ могат да бъдат възстановени, ако се установи мир в Украйна.
„Нуждаем се от руски газ, нуждаем се от евтина енергия – без значение откъде идва. Нуждаем се от „Северен поток 2″, защото трябва да контролираме енергийните разходи“, заяви Клаус Пауър, управляващ директор на германската нефтохимическа компания Leuna-Harze.
After Russia’s invasion of Ukraine, Europe’s energy security has been fragile. But now that Trump has rocked relationships with Europe, and turned to energy as a bargaining chip, businesses are wary that reliance on the US has become another vulnerability https://t.co/5ravNcP4by pic.twitter.com/0Ed3y5KMcX
— Reuters Business (@ReutersBiz) April 14, 2025
Европейската енергийна сигурност е крехка и възможностите на ЕС са ограничени, смята агенцията. Преговорите с Катар, най-големия производител на втечнен природен газ, за доставка на повече газ са в застой и въпреки че внедряването на възобновяеми енергийни източници се е ускорило, това не е достатъчно, за да се чувства ЕС сигурен.
„Ако има разумен мир в Украйна, бихме могли да се върнем към доставките на 60 милиарда кубически метра, може би 70, годишно, включително втечнен природен газ“, заяви в интервю Дидие Оло, изпълнителен вицепрезидент на френската компания Engie.
Френската държава е частичен собственик на Engie, която беше един от най-големите купувачи на газ на „Газпром“.
Ръководителят на френската петролна компания TotalEnergies Патрик Пуян предупреди Европа да не разчита прекалено много на американския газ.
„Трябва да диверсифицираме маршрутите, а не да разчитаме само на един или два“, каза Пуян.
Total е основен износител на втечнен природен газ от САЩ, а също така продава и руски втечнен природен газ от частната компания Novatek.
По данни на Reuters американският газ е покрил 16,7% от вноса в ЕС през миналата година, отстъпвайки на Норвегия с 33,6% и Русия с 18,8%. Делът на Русия ще спадне под 10 процента тази година, след като Украйна затвори газопроводите. Останалите доставки се състоят основно от втечнен природен газ от Novatek.
„Европа никога няма да се върне към вноса на 150 млрд. куб. м газ от Русия… но бих заложил вероятно на 70 млрд. куб. м“, добави Пуян.
Според Татяна Митрова, научен сътрудник в Центъра за глобална енергийна политика към Колумбийския университет, тарифната война е засилила опасенията на Европа относно зависимостта ѝ от американския газ.
„Все по-трудно е да се мисли за американския втечнен природен газ като за неутрална стока: в даден момент той може да се превърне в геополитически инструмент“, добави Митрова.
Близо една трета от германците гласуваха за приятелски настроени към Русия партии на федералните избори в Германия през февруари. Проучване на института „Форса“ установи, че в провинция Мекленбург-Предна Померания, източната част на Германия, където газопроводът „Северен поток“ излиза на брега, след като е преминал по дъното на Балтийско море от Русия, 49% от германците искат връщане на руските газови доставки.
Няколко компании от ЕС са подали арбитражни искове срещу „Газпром“ за недостатъчни доставки на газ от началото на кризата в Украйна, като съдилищата са присъдили на германската Uniper и австрийската OMV съответно 14 млрд. евро и 230 млн. евро.
Германската RWE е поискала 2 млрд. евро, а Engie и други компании не са разкрили претенциите си. „Искате ли (Газпром) да се върнете на пазара? Много добре, но ние няма да подпишем нов договор, ако не платите“, каза Оло.
Повече от три години след нахлуването на Русия в Украйна енергийната сигурност на Европа е нестабилна.
Втечненият природен газ от САЩ помогна да се запълни недостигът на руски доставки в Европа по време на енергийната криза през 2022-2023 г. Но сега, когато президентът Доналд Тръмп разклати отношенията с Европа, установени след Втората световна война, и се обърна към енергетиката като разменна монета в търговските преговори, бизнесът се опасява, че зависимостта от Съединените щати се е превърнала в още една уязвимост.
Това би изисквало още една голяма промяна в политиката, като се има предвид, че нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. накара Европейския съюз да се ангажира да прекрати вноса на руска енергия до 2027 г.
Европа има ограничени възможности.
Преговорите с гиганта за втечнен природен газ Катар за повече газ са в застой и макар че внедряването на възобновяеми енергийни източници се ускори, темповете не са достатъчно бързи, за да може ЕС да се чувства сигурен.
В химическия парк „Лоуна“, един от най-големите химически клъстери в Германия, в който се намират заводите на Dow Chemical и Shell (SHEL.L), наред с други, някои производители казват, че руският газ трябва да се върне бързо. Русия покриваше 60 % от местните нужди, главно чрез газопровода „Северен поток“, който беше взривен през 2022 г.
„Намираме се в тежка криза и не можем да чакаме“, казва Кристоф Гюнтер, управляващ директор на InfraLeuna, оператора на парка.
Той заяви, че германската химическа промишленост е съкращавала работни места в продължение на пет поредни тримесечия – нещо, което не е наблюдавано от десетилетия.
„Повторното отваряне на газопроводите би намалило цените повече от всички настоящи програми за субсидиране“, каза той. „Това е тема табу“, добави Гюнтер, като заяви, че много колеги са съгласни с необходимостта да се върнем към руския газ.
Почти една трета от германците гласуваха за приятелски настроени към Русия партии на федералните избори през февруари.
ЕС се подготвя да купува повече американски втечнен природен газ, тъй като Тръмп иска Европа да намали търговския си излишък със САЩ.
„Със сигурност ще се нуждаем от повече втечнен природен газ“, заяви миналата седмица комисарят по търговията на ЕС Марош Шефчович.
Ако търговската война ескалира, съществува малък риск САЩ да задържат износа на втечнен природен газ, каза Арне Ломан Расмусен, главен анализатор в Global Risk Management. Високопоставен дипломат от ЕС, говорещ при условие на анонимност, заяви, че никой не може да изключи „използването на този лост“. В случай че в САЩ цените на природния газ на вътрешния пазар се повишат поради нарастващото търсене от страна на промишлеността и ИИ, те биха могли да ограничат износа за всички пазари, заяви Уорън Патерсън, ръководител на отдел „Стратегия за суровините“ в ING. През 2022 г. ЕС си постави необвързваща цел да прекрати вноса на руски газ до 2027 г., но на два пъти забави публикуването на планове за това как.
Няколко фирми от ЕС започнаха арбитражни дела срещу „Газпром“ за недоставяне на газ след войната в Украйна.
Съдилищата присъдиха на германската Uniper и австрийската OMV съответно 14 милиарда евро и 230 милиона евро. Германската RWE е предявила иск за 2 млрд. евро, докато Engie и други фирми не са разкрили претенциите си. Engie заяви, че Киев би могъл да позволи на Русия да изпраща газ през Украйна, за да посрещне арбитражните плащания, като отправна точка за възобновяване на договорните отношения с „Газпром“.
Връщането на руския газ притеснява Максим Тимченко, шеф на ДТЕК, украинската частна газова компания, която се надява да внася американски втечнен природен газ в украинските хранилища и да го изнася за Европа.
„Трудно ми е да коментирам, тъй като съм украинец, но се надявам, че европейските политици са научили уроците си от отношенията с Русия“, каза Тимченко.
Източник – Reuters/Превод:SafeNews