Столичният общински съвет реши парк „Заимов“ в София да бъде преименуван на „Оборище“. Решението беше прието след дебат за историческата роля на генерал Владимир Заимов и мястото му в обществената памет.
В мотивите си вносителите посочват, че генерал Владимир Заимов, роден на 8 декември 1888 г., е син на българския революционер Стоян Заимов и участник в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. Според доклада през 1939 г. той започва сътрудничество със съветското разузнаване под псевдонима „Азорский“.
На 22 март 1942 г. Заимов е арестуван и обвинен в създаване на разузнавателна група в полза на СССР, предавала военна информация за България и други държави. Осъден е на смърт чрез разстрел, а присъдата е изпълнена в деня на произнасянето ѝ. През май 1945 г. Софийският военнополеви съд отменя смъртната присъда.
Генерал Заимов е носител на българския орден „За храброст“ и на съветските отличия „Червено знаме“ и „Ленин“. През 1972 г. посмъртно е удостоен със званието „Герой на Съветския съюз“.
След 9 септември 1944 г. материалите по делото са изпратени в Съветския съюз, откъдето са върнати в България в края на 60-те години на ХХ век.
Според вносителите ролята на генерал Заимов продължава да предизвиква противоречиви оценки в българското общество, поради което е целесъобразно да бъде възстановено традиционното и широко възприемано име на парка – „Оборище“.
Източник: БТА




