Сигнал за предполагаем системен тормоз над 6-годишно момиченце в детска градина в Благоевград предизвика обществен отзвук и доведе до започване на проверка от страна на институциите. Родителите твърдят, че детето е било подложено на обиди и физическа агресия от други деца, а според думите им реакцията от страна на конкретен педагог е била неадекватна.
Бащата на детето Борислав Василев подчерта, че семейството не отправя обвинения към цялата детска градина или към персонала като цяло.
„Виждам, че част от персонала на градината е излязъл. И искам дебело да подчертая, че нашите претенции изобщо не са към тях, към нито една от тях, и като цяло изобщо не са към детската градина. Нашите претенции са към точно един определен човек“, заяви той.
По думите на родителите тревожните сигнали започнали преди около два месеца, когато детето проявило поведение, което ги накарало да потърсят причините.
„Нашето детенце преди около два месеца направи акт на автоагресия, който ни притесни изключително много“, разказа майката Дора Мавродиева.
Тя уточни, че момичето само е отрязало голяма част от косата си
„Тя сама си отряза косата почти до гола главичка в една много голяма част отпред. Това е изключително показателно, че е ставало въпрос за нещо, свързано с външния ѝ вид.“
Според разказа на семейството детето е споделило, че е било обиждано от връстници.
„Обясни ни, че са ѝ казвали, че е изключително грозна, че няма да бъде хубава на тържеството, че няма смисъл изобщо да се гледа. Използвали са обидата „урод““, посочиха родителите.
Те твърдят още, че е имало случаи на физическа агресия и са потърсили разговор с учителката в групата.
„При последния разговор тя прояви изключително арогантно и неуважително поведение към мен и съпруга ми“, заяви майката.
Бащата разказа, че опитът му за разговор не е довел до изясняване на ситуацията.
„Попитах я защо детето ми е тормозено. Отговорът беше, цитирам: „Писна ми. Никой не ти тормози детето. Това, че тя е посочила определено дете и е казала, че ѝ е ударило шамар, нищо не значи“.“
Най-сериозното притеснение на родителите е свързано с твърдението, че детето е било насърчавано да не споделя вкъщи случващото се
„Детето обяснява, че госпожа Маркова му е обяснявала, че не трябва да споделя вкъщи с родителите си какво се случва в детската градина и какво преживява през деня. Казвала му е да не се оплаква, за да бъдат спокойни родителите и да няма скандали и притеснения“, заяви майката.
От своя страна директорът на детската градина г-жа Низамова отхвърли категоричните изводи преди приключване на проверката и подчерта, че към момента няма официално постъпил сигнал.
„Искам да уверя обществеността като ръководител, че обвиненията в тормоз далеч се разминават със субективните факти. Детето посещава редовно детската градина, успешно е адаптирано към групата“, заяви тя.
По думите ѝ информацията, изнесена публично, се различава от това, което е било обсъждано на място.
„От госпожа Маркова са поискани подробни обяснения, които тя ще предостави по надлежния ред. Тогава, ако има и входирана жалба, ще дам необходимия отговор на родителите.“
От Община Благоевград съобщиха, че е разпоредена спешна проверка по случая. От ръководството на детската градина е изискано в тридневен срок да представи доклад с установените факти и предприетите действия.
Изискана е и информация дали до момента са постъпвали други сигнали или жалби срещу същия педагог. От общината заявяват, че при установяване на нарушения ще бъдат предприети всички законови мерки.
Проверките предстои да дадат отговор на въпросите около случая и да внесат яснота както за родителите, така и за педагогическия екип.
Източник: бтв





