Моделът в България е счупен, защото българският политически елит не отговаря на западноевропейските стандарти за правене на политика. Или трябва да сменим политиците или модела. Не смятам обаче, че в близко бъдеще ще се случи едно от двете, заяви пред SafeNews.bg политологът Слави Василев.
Гражданите се ориентират все по-трудно в политическия процес в България. Стана ясно, че политиката не е функция на ценности, а на възможности. Имаме ли възможност да управляваме заедно или не. Партиите в 48 НС не успяха да разделят да отговорят на този въпрос, не успяха да разделят властта, допълни той.
Атаките към президента Радев
Страната се управлява от служебни кабинети дълго време и според него този авариен режим работи.
Президентът може да управлява, голяма част от успехите на служебния кабинет минаха под радара. Сътрудничеството на правителството с последното Народно събрание донесе не малко успехи, които сякаш останаха невидими за хората. Гласуваха се закони, макар накрая да се спънаха в антикорупционното законодателство. Но това ще е една от първите инициативи на премиера Донев при новия парламент. Този авариен режим произвежда за държавата и критиките, които президентът Радев получава са, защото е много удобен за боксова круша. Да могат партиите да си измислят враг, смята политологът.
Смяна на политическата система
Президентската форма на управление е по-добрия вариант, по простата причина, че отговорността принадлежи на един човек. Не смятам, че е опасно, защото тази отговорност се следи от народните представители.
Властта на един редовен министър-председател е много по-голяма от тази на един президент. Десетки са примерите, когато премиерът вдига телефона и неговите народни представители гласуват според неговото желание. Това не е разделение на властите, то съществува само на хартия.
При президентска република това разделение е много по-ясно очертано. Той няма как да управлява мнозинството в НС, защото няма да има мнозинство, смята Василев.
Решаващо ли е обединението между ПП и ДБ?
Тяхното обединение звучи добре на избирателите, които припознават ПП и ДБ и имат сходни ценности за България и света.
Но коренно не смятам, че това ще промени политическата игра. Те са играч, който залага на определена визия и няма да отстъпят. Надяват се да излязат първа сила, за да може да ръководят парада в 49-ото НС. Както е известно първата политическа сила задава тона с кого да говори и какви да бъдат темите, казва Василев.
Първите социологии ги доближиха до ГЕРБ и то преди анонса за тяхното обединение.
„Сериозният и смислен въпрос, на който трябва да се отговори, е накъде отива държавата, предвид, че имаме поредни предсрочни избори. Или трябва да се прегърнат политически субекти, които много трудно биха изтрили червените линии без да загубят собствената си политическа физиономия, или трябва да се поднови динамиката с нови играчи. Новите играчи обаче не са в състояние да го направят.
Прогнозата ми месец и половина преди изборите е, че ще бъде много трудно да видим устойчив политически процес в рамките на следващото Народно събрание.
Какви обединения очаква да се случат в новия парламент, жертвани ли са изборите на 2 април за сметка на местните през есента, как могат да бъдат „събудени“ тези 60%, които не гласуват и как вижда България след 2-и април – вижте във видеото.