Шоуменът и политик Слави Трифонов излезе с уникален пост за Деня на победата – спомен за деня, в който в шоуто си разплака Михаил Горбачов… Денят, в който големия автор на руската „перестройка“ е специален гост в останалото в историята вече „Вечерното шоу на Слави Трифонов“. Тогава като специален поздрав към госта Деси Добрева изпява „День победы“ и с уникалното си изпълнение просълзява Горбачов.
SafeNews публкикува поста във Фейсбук на Слави Трифонов, придружен с песента:
Днес е един много специален ден. И това не е защото утре стартира предизборната кампания, а защото преди 79 години беше унищожено най-страшното зло в съвременната световна история -хитлерофашизмът!
За да живеем сега в условията на свобода и демокрация, живота си дадоха воините на Съветския съюз, Съединените Американски Щати и Великобритания.
И, ако съвременните условия правят така, че за някои хора това не се е случило, аз ще ви кажа историческите факти:
Загинали са 27 милиона граждани на Съветския съюз, 6 милиона евреи, половин милион американци, половин милион британци и милиони граждани на държави от целия свят.
И историческата истина е, че целият свят се обедини и в крайна сметка се справи с това неимоверно зло, което трудно може да се обясни с думи.
И неслучайно, на днешния ден, е и Денят на Европа. Заради всички тези животи, заради смисъла от свободата, демокрацията и равноправието.
Честит Ден на победата, честит Ден на Европа!
Ще ви пусна един запис от едно време, когато тази песен означаваше едно и също за всички, и не разделяше, а събираше!
Позицията в този коментар отразява личното мнение на автора и може да се различава от тази на SafeNews
Михаил Сергеевич Горбачов е съветски политик, ръководил СССР от 1985 до 1991 г. Заемал поста генерален секретар на ЦК на КПСС и председател на Президиума на Върховния съвет на СССР.
Пръв и последен президент на СССР. Политиката му довежда до края на Студената война, до мирното оттегляне на КПСС от властта и разпадане на Съветския съюз. Носител е на Нобелова награда за мир 1990 г.
Във вътрешноикономически план Горбачов се опитва да осъществи икономически реформи с цел съществено повишаване на стандарта на живот на съветския народ, като част от т.нар. политика на „перестройка“. Въпреки това неговите реформи са половинчати и не успяват да променят системата. През 1985 г. Горбачов обявява, че съветската икономика е изостанала и има нужда от промяна.
Съществена част от перестройката на Горбачов е и „гласността“ – след дългогодишната цензура и ограничаване на медиите се дава възможност на хората свободно да изразяват своето мнение, появяват се независими медии, публикуват се стотици книги, останали неотпечатани поради наличието на цензура.
На 10 януари 1991 Горбачов дава ултиматум на литовския парламент да възстанови спазването на конституцията на СССР и да анулира всички неконституционни закони.
На следващия ден дава заповед да бъде свалено литовското правителство, при което загиват 14 души, а над 600 са ранени. Това има много силен отзвук в Западна Европа в подкрепа на Литва.
В отговор на разрастващия се сепаратизъм Горбачов предлага създаване на нов съюз – на независимите държави, в който участието да е на доброволни начала. Подписването на новия съюзен договор е планирано за 18 август 1991 г. Твърдолинейните комунисти в партията обаче са против всякаква реорганизация на СССР и организират преврат за сваляне на Горбачов от власт.
Умира след продължително боледуване в Централната клинична болница в Москва на 30 август 2022 г. Погребан е под залп на почетния караул до съпругата си Раиса в гроба на семейния парцел на Горбачови в Новодевическото гробище в Москва.