Най-големият курортен комплекс по Южното Черноморие – Слънчев бряг, както и населените места от Равда до Елените, остават без вода в сряда заради планирани строително-ремонтни дейности.
Спирането е обявено от ВиК – Бургас, но част от туристическия бранш научава за него едва в последния момент, което поражда напрежение в разгара на сезона.
За спирането са алармирали късно във вторник собственици и мениджъри на хотели, които вече посрещат туристи. Представители на бранша изразяват притеснения, че липсата на вода ще затрудни обслужването и изхранването на гостите и ще създаде сериозни неудобства.
От ВиК – Бургас обясняват, че причината е свързване на централен водопровод, част от интегрирания воден цикъл, което налага временно прекъсване на водоснабдяването.
Мениджърът на хотел Александър Александров заяви, че в обекта има около 700 гости, от които около 100 са деца. По думите му организацията е създадена така, че неудобствата за туристите да бъдат сведени до минимум.
„Осигурили сме питейна вода, вода за санитарно-хигиенни нужди и за готвене, но не можем да издържим прекалено дълго в такава ситуация“, посочва той.
Представителят на Съюза на собствениците в Слънчев бряг Стойка Терзиева заявява, че информацията за спирането е достигнала до част от бранша неофициално.
„Аз лично разбрах за спирането на водата от колеги, а те – от свои роднини и познати, работещи във ВиК“, обяснява тя.
По думите ѝ справянето с хигиенните нужди на гостите ще бъде сериозно предизвикателство. Тя уточнява, че хотелите са изпратили уведомления до туристите и са организирали алтернативни пунктове с тоалетни и душове, осигурили са допълнителен персонал за поддръжка, както и бутилирана вода за гостите.
От ВиК – Бургас уточняват още, че информация за планираното спиране е била подадена към Община Несебър преди около месец.
Източник: NOVA





