Слаб ръст на туристите у нас. Това отчете бившият министър на туризма Илин Димитров. В интервю за Нова ТВ той каза, че туристическият сезон е по-успешен от миналата година.
Има един дисбаланс, който показва, че въпреки повишения броя на туристи, имаме по-малко броя нощувки. Има ръст на туристите с 4% през юни и юли, но и 8% спад на нощувките, каза Димитров.
Според него в края на юли 2019 са регистрирани 2,3 млн. души. туристически регистрации.
„За 2023 са 2,4 млн. туристи. Това е ръст с 4%. Същевременно имаме 8% по-малко нощувки – сезонът е скъсен“, каза той.
Престоят на тези туристи е бил по-кратък. Когато престоят е по-кратък, не е толкова доходоносен за хотела, защото разходите по почивката на човек, който стои по-кратко време, са по-големи. Това не е добре за сектора.
Българските туристи са малко над 1 милион, следват румънските около 400 хиляди и полските. Имаме спад само на немски, британски и на израелски туристи, коментира той.
Има ли пропаганда?
Според Илин Димитров е имало пропаганда относно казуса със замърсяването на Черно море.
Имаше много запитвания дали водата е чиста. Или посланията на властта не са били категорични, или негативната кампания е била много силна. Най-вероятно истината е някъде по средата. Сезонът не е приключил, туризмът ще се възроди. Другото, което е много важно, е кадровият проблем, който имаме. Защото ние нямаме работници и от това зависи какъв сезон ще имаме, посочи бившият министър.
Според него ще има леко поскъпване на зимните туристически пакети.
Очакваме да се равнява на инфлацията, която е около 10%, и с толкова да поскъпнат пакетите, посочи Димитров.
В същото време бизнесът в Царево се надява на помощ от държавата за възстановяване на щетите от обилните валежи. Те предизвикаха голямо наводнение на 5 и 6 септември.
Писма са изпратени до министерствата на финансите и на туризма, до Българската стопанска камера, Конфедерацията на независимите синдикати в България, КТ “Подкрепа”. Това обясни пред БТА Кирил Йовнов, председател на Сдружението на бизнеса в Царево.
Той изичсли, че щетите възлизат на повече от 20 милиона лева.
Според Йовнов настъпилите последици са катастрофални. Те касаят и хората, които развиват бизнес на територията на общината. Това е икономическото и социалното съществуване на населението.