Промени по съкратена процедура на девет закона, които се отнасят до строителството на Коридори 8 и 10 „Д“, създадоха напрежение в Северна Македония. Опозицията отказа да гласува приемането им по бърза процедура, а според ВМРО-ДПМНЕ промените се налагат, за да се избегне плащане на неустойки в размер на 200 млн. евро., съобщава БТА.
„Тези промени ще означават специални привилегии за акцизи, данъци, мита, възможност за превръщане на земеделска земя в земя за строеж, промяна на регулацията, когато става дума за културно наследство и много други примери. Всички тези експресни промени са без обществено обсъждане с експертите и са в ущърб на гражданите и държавата. Очевидно (премиерът Димитър) Ковачевски и вицепремиерът (Артан) Груби бързат да покрият лошите си политики и ангажиментите, които са поели”, заявиха в съобщение от ВМРО-ДПМНЕ.
Според опозицията сериозен е проблемът в един от законите – Законът за трудовите отношения, с въвеждане на 60-часова работна седмица. Според закона работната седмица в Северна Македония е 40 часа, а според предложената промяна удължената работна седмица се отнася до строителите на магистралните участъци от двата коридора.
„Ковачевски и Груби се ангажираха, че ако не направят това, ще бъдат платени големи неустойки на изпълнителя. Тези неустойки се състоят от еднократно плащане от 53 милиона евро плюс 2,1 милиона евро на месец по време на строителството“, посочва опозиционната ВМРО-ДПМНЕ, като изчислява, че допълнителните разходи заради неустойки биха възлезли на около 200 милиона евро.
От Левица също се противопоставиха на закона за промяна на продължителността на работната седмица, уточнявайки, че Конституционният съд вече има взето решение по отношение на 60-часова работна седмица и „всеки, който вдигне ръка в подкрепа на това, извършва престъплението „неизпълнение на съдебно решение”.
На заседанието на парламента от ВМРО – Народна партия гласуваха против предложението за разглеждане на законите, обявиха в съобщение от партията на бившия премиер Любчо Георгиевски. Според тях „след подписване на договора с „Бехтел“ и „Енка“ и започване на строителството, не е възможно да се променят условията на работа, особено чрез промяна на закони, които имат пряко влияние върху строителството, финансите и срока на строителството“.
„Ако тези предложения за изменение и допълнение на законите не бъдат приети от парламента, ще трябва ли правителството да плати финансови щети на стратегическия партньор и колко ще бъде общата стойност на проекта, който първоначално беше оценен на 1,6 млрд. евро?”, питат от партията и допълват, че ще внесат промени във всички предложени закони, свързани с изграждането на коридорите, с цел защита на държавния интерес, осигуряване на равни законови разпоредби и равни условия за изпълнителите на големи строителни работи, зачитайки правата на работниците.
Внасяме предложение до правителството за решение за изграждане на цялото трасе на Коридор 8 и до ГКПП Деве баир (границата с България), както и за изграждане на целия Коридор 10. Така ще има цялостно решение за паневропейските коридори, се казва в изявлението на ВМРО – Народна партия.
Предложените промени в закона за опазване на културното наследство бяха оттеглени, защото според археолози, които вчера излязоха на протест, те биха позволили на фирмата-изпълнител да строи по-лесно в случаите, когато има открити археологически обекти по трасетата на магистралите.
Археолозите предупредиха, че „пропускането на процедурите за експертна оценка за потенциални археологически находки на мястото на строителството на участъците, може да доведе до унищожаване на значимо световно културно наследство”.
Според премиера Димитър Ковачевски „деветте закона на практика представляват хармонизиране на част от законовата уредба, за да може проектът да бъде завършен в предвидения срок от пет години и да бъде направено по законен начин”.
Президентът на Северна Македония Стево Пендаровски заяви, че следи реакциите в обществото и е ангажирал юристите от кабинета си. Пендаровски каза, че макар законите да са предложени по съкратена процедура, той очаква да има дебат по тях в парламента, а от окончателния им вид ще зависи дали ще подпише указите.