Схемите за източване на средства от здравната система често изглеждат напълно изрядни на хартия, но реалността за пациентите е съвсем различна – това заяви членът на Надзорния съвет на НЗОК д-р Иван Кокалов, коментирайки разкритията за злоупотреби с медицински дейности.
Документите са наред, пациентите – не
По думите на Кокалов при схемата, разкрита в Пловдив, всичко е било оформено коректно документално, но пациентите твърдят, че реално не са преминали през описаните изследвания.
„Тези случаи са чести. Вече има напредък, защото нещата се засичат онлайн, но трябва още. Това се случваше, защото поради липсата на политическа стабилност не можеше да се направи реформата в НЗОК“, каза той в предаването „Още от деня“ по БНТ.
Според него въвеждането на новата здравна карта ще позволи информацията да се проверява едновременно от две страни и така подобни злоупотреби ще стават значително по-трудни.
„Не можем да сложим контрольор навсякъде“
Кокалов призна, че значителна част от средствата на Здравната каса изтичат напълно легално заради слабости в контролните механизми.
„Голяма част от средствата на Касата изтичат легално заради това, че не можем да сложим контрольор навсякъде. Крайно време е пациентските организации да участват също в контрола“, подчерта той.
По думите му много хора продължават да се страхуват да подават сигнали, защото се опасяват, че това може да се отрази на бъдещото им лечение.
„Нещата в здравеопазването са много загнили“
Според члена на Надзорния съвет на НЗОК отговорността за натрупаните проблеми е споделена.
„Тези, които злоупотребяват, се възползват от политическата нестабилност. Виновни са всички – и лекари, и персонал, и пациенти“, заяви той.
Кокалов настоя санкциите при злоупотреби с публични средства да бъдат сериозно завишени.
„Трябва да се преразгледат някои доплащания, част от които са незаконни. Болният няма как да откаже на здравния рекет, особено преди операция. Нещата в здравеопазването са много загнили. Ние хващаме много малко от злоупотребите. Трябва да има завишаване на качеството“, подчерта той.
SafeNews припомня, че двама лекари и още трима души са обвинени за участие в организирана престъпна група, действала чрез фиктивни клинични пътеки, болнични листове и неизвършени процедури по рехабилитация
Разследването е на „Икономическа полиция“ в Пловдив, а според прокуратурата щетите само за една година достигат около 500 000 евро.
Санкции и за неосигурените
Д-р Кокалов коментира и проблема с хората без здравни осигуровки. Според него значителна част от тях не са социално слаби, а разполагат с доходи и съзнателно избират да не плащат вноски.
„Тези пациенти предпочитат да си платят, когато имат нужда от здравна помощ, вместо редовно да внасят здравните си осигуровки. Трябва да има санкции. Въпросът е някой да има куража да го направи“, заяви той.
Предстои да се види дали обещаваните реформи и по-строг контрол ще ограничат злоупотребите, които според самия Надзорен съвет продължават да източват милиони от здравната система всяка година.
Източник: БНТ





