„Всички резултати от управлението на Румен Спецов са катастрофални“, това заяви пред БНР бившият министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров, след като депутатите ограничиха правомощията на особения управител на „Лукойл“.
„Някой трябва да обясни какво се случва“
Овчаров посочи като особено тревожен спадa в производството на авиационно гориво в рафинерията.
„Най-търсеният продукт на рафинериите в момента е авиационното гориво. А „Лукойл“ вече втори месец го произвежда на минимум“, каза той.
По думите му максималният капацитет е 43 хиляди тона месечно, а през април са произведени едва 15 хиляди тона.
„Вместо 43 – 15. Ако не произвеждаме авиационно гориво, произвеждаме дизел. Разликата е 130 долара на тон“, коментира Овчаров.
Според него това може да се обясни единствено с интересите на фирмите, които изнасят продукцията.
„Лукойл“ вече съди България
Бившият енергиен министър разкри, че „Лукойл“ вече е завел арбитраж срещу България. По думите му Румен Спецов е направил всичко възможно страната ни да загуби делото.
„Първото му действие беше да освободи представителя на „Лукойл“ в управлението на дружеството. Второто — да уволни директора по производството“, каза Овчаров.
Той подчерта, че в ситуация с нестандартни горива има нужда от опитни ръководители и предупреди за сериозни икономически щети.
Овчаров коментира и първите действия на кабинета „Радев“
Според него правителството не разчита толкова на пиар, а предприема реални стъпки в правилната посока — по отношение на бюджета, цените и разходите.
„Основният проблем е бюджетът. Намаляването на разходите е правилно. Има много кранчета, които трябва да бъдат затворени“, заяви той.
Тежки думи за разходите на държавата
Бившият министър предупреди и за ръста на държавния дълг. По думите му миналата година България е платила близо 1 милиард евро за стари задължения, а до 2030 г. сумата може да достигне 2 милиарда евро.
Овчаров разкритикува и сериозното увеличение на разходите за отбрана и МВР.
„Миналата година бяха двойно повишени разходите за Министерството на отбраната, с 50% разходите за МВР. Така ли ще продължаваме?!“, попита той.
„Парламентът трябва да се върне към нормалната си работа“
Овчаров коментира и предложенията на „Прогресивна България“ за промени в правилника на Народното събрание. Според него реакциите на опозицията са преувеличени.
„Тези псевдодемократи да си отворят правилника от времето на Иван Костов“, каза той.
По думите му през последните години парламентът се е превърнал в място за постоянни изслушвания и политически спектакли вместо за реално законодателство.
Какво предстои за левицата
В края на интервюто Овчаров коментира и бъдещето на Крум Зарков. Според него пред лидера на левицата има три варианта — да се оттегли, да търси обединение с Румен Радев или да започне тежка вътрешна битка за прочистване на партията от зависимости и „слугинажи“.
Темата около „Лукойл“, енергетиката и бюджета тепърва ще предизвиква нови политически сблъсъци и остри реакции.
Източник – БНР




