Сиренето ни помага да остаряваме по-добре. Голям генетичен анализ установи, че независимо от социално-икономическите фактори, психическото благополучие може да бъде единственият най-важен аспект за здравословно остаряване и по-дълъг живот. Но това, което изненада изследователите, беше фактът, че тези, които съобщават за по-добро психично здраве и устойчивост на стрес, ядат повече сирене.
Връзката между сиренето и благосъстоянието е неочаквано откритие в проучването,
проведено от екип от изследователи, ръководен от Тиан Джи Уанг от Шанхайския университет по медицина Jiao Tong.
Изследователите изследваха осем набора от данни, включващи общо 2,3 милиона генетично разнообразни европейци, използвайки Менделска рандомизация, за да свържат не само множество фактори със здравословното остаряване, но и да идентифицират по-силни, причинно-следствени ефекти. За да извлече значими данни, екипът изследва психичното благополучие в генетично независимия фенотип на стареене (стареене-GIP) и някои от неговите общи характеристики: устойчивост, самооценка на здравето, продължителност на живота на родителите и дълголетие.
Тези резултати бяха коригирани, за да отчетат социално-икономическите фактори.
Установено е, че хората с по-добро психическо благополучие са склонни да бъдат по-здрави с течение на годините, постигайки много по-високи резултати за GIP черти на стареенето, като устойчивост, по-висока самооценка на здравето и дълголетие. Въпреки че социално-икономическият статус оказва много влияние върху продължителността на живота ни – от възможността за достъп до здравеопазване до по-нисък стрес на работното място и по-добра наличност на храна и хранене – резултатите от проучването показват, че благосъстоянието и остаряването в добро здраве не се определят изцяло от това колко богати или беден някой беше. Въпреки това по-високите заплати, по-доброто образование и удовлетворението от работата играят роля за цялостното психично здраве и благополучие.
Високата консумация на сирене (и плодове)
е един от най-важните фактори за тези, които са получили високи резултати в категорията за благосъстояние. Анализът идентифицира 33 междинни фактора , които посредничат „между спектъра на благосъстоянието и индекса на стареене-GIP“ – т.е. болестите, навиците и избора на начин на живот, които значително намаляват резултата за здравословно остаряване. Телевизия, тютюнопушене, употреба на наркотици, сърдечна недостатъчност, разстройство с дефицит на вниманието и хиперактивност (ADHD), инсулт, коронарна атеросклероза и исхемична болест на сърцето са някои от изследваните фактори.
От друга страна, консумацията на сирене има 3,67% положително въздействие върху тези фактори за здравословно стареене. Обратно, тютюнопушенето има отрицателно въздействие от 4,56% , а консумацията на плодове има положително въздействие от 1,96%.
Въпреки това ще са необходими допълнителни изследвания, за да се провери защо консумацията на сирене може да има толкова голям ефект върху здравословното остаряване в сравнение с консумацията на плодове.
Източник: New Atlas, Nature Human Behaviour /Превод: SafeNews