Силно земетресение удари Италия – масова евакуация, хора спят на улицата, сгради са повредени! евероятните 150 земетресения с магнитуд над 4 по Рихтер предизвикаха масова евакуация.
Природното бедствие удари италианския град Поцуоли, който се намира близо до Неапол. Градът е разположен на нос в залива Поцуоли – част от Неаполитанския залив.
Властите заявиха, че това е най-силното земетресение от 40 години близо до супервулкан и най-силното земетресение в района от 16-и век насам.
Трусът е бил с магнитуд 4,4 по Рихтер и е бил последван от 150 труса, силно усетени и в Неапол.
Настъпила е масова евакуация и много хора са били принудени да спят в колите си или на улицата.
‼️BREAKING‼️
Italy: Earthquake M4.4 sparks fears at Campi Flegrei, Italy as the volcanic caldera shows clear signs of unrest. pic.twitter.com/Ie9BK4QlOz
— Truthseeker (@Xx17965797N) May 20, 2024
Местни медии съобщават, че в сградите са се образували пукнатини. Училищата са затворени в Поцуоли и други градове в областта в Неапол.
Сеизмичната активност в региона, който се смята за един от най-активните, се засили през последните две години, като честотата и силата на трусовете се увеличават, тъй като калдерата, басейнът на върха на вулкана, отслабва и налягането под него се увеличава. Това води до повдигане на земята и разтягане на кората на вулкана.
Заради своето разположение Поцуоли става често обект на земетресения.
През периода 1982-1984 г. тук е имало стотици трусове и вторични земетресения, като най-силният регистриран е на 4 октомври 1983 г., при което са пострадали 36 000 души и са разрушени 8000 сгради. 30 000 души са били евакуирани, а близко намиращо се рибарско селище е било напълно изоставено.
7-километровата калдера, известна като Флегрейски полета (Campi Flegrei) е много по-голям вулкан от близкия конусообразен Везувий, който е унищожил древния римски град Помпей през 79 г. сл. Хр., и е много по-активен.
Супервулканът е в неспокойно състояние повече от 70 години в резултат на феномен, известен като брадисеизъм, който учените разбират като постепенно движение на част от земната повърхност, причинено от пълненето или изпразването на подземна магмена камера или хидротермална активност.
Интензивната вулканична дейност е предизвикала промени в нивото на сушата, които са довели до потъване на крайбрежните храмови портици под морето.
Italy: Strongest earthquake since 16th century (M4.4) sparks fears at Campi Flegrei, Italy as the volcanic caldera shows clear signs of unrest. pic.twitter.com/HD7qRLtQpW
— I’m No Angel (@HappyCamper2626) May 21, 2024
Флегрейски полета е образуван преди 39 000 години, след като изригване го е изпразнило от магма. Последното му значително изригване е през 1538 г.
Италианското правителство е разработило план за масова евакуация, като тестовете се очакват в края на май.
Земетресение с магнитуд 5 разтърси днес Централна Италия, съобщи Европейският средиземноморски сеизмологичен център, предаде Ройтерс.
За последен път земтресение разтърси Италия през март миналта година, припомня SafeNews.
Земетресението bе с дълбочина от 2 км и епицентърът на труса е бил на 27 км северозападно от град Перуджа в Централна Италия.
Източник – Телеграф, Tweeter