Намаляващата възраст на първия досег с наркотици и лесният достъп до тях са сред тревожните тенденции, за които предупреждава психологът Бояна Караджова.
„Когато едно дете умира вследствие на употреба на наркотици, обществото започва да търси виновни. По-важният въпрос обаче е как се стига дотам едно дете да изпитва нужда да бяга от реалността по този начин. Това поставя на преден план темите за самотата, тревожността и трудността децата да изразяват, че страдат проблем, който е постоянен и се задълбочава“, каза тя.
По нейни думи причините за употребата на наркотици са многобройни, като основните са свързани с дигиталното свръхобщуване и едновременно с това с емоционалната самота при децата.
Тя подчерта и ролята на родителите, които често са силно ангажирани, но въпреки това децата имат нужда от тяхното внимание и подкрепа, особено когато страдат и имат нужда да споделят.
Според нея в съвременния свят съществува и своеобразна „мода“ при употребата на наркотици, като същевременно те са и леснодостъпни.
„Всички знаят за това от учители до институции знаят кои са дилърите и къде се намират“, допълни експертът.
Тя подчерта още, че употребата на наркотици вече е по-разпространена от употребата на алкохол, а възрастта на първия досег пада – от 15–16 години до 11–12 години.
Караджова отбеляза, че в България има едва два центъра за лечение на зависимости при непълнолетни. По думите ѝ е възможно да се помогне на деца, които употребяват и злоупотребяват с наркотични вещества, но е необходим навременен подход. Тя предупреди, че наркотиците могат да имат тежки последици за децата, включително развитие на психотични състояния, които подлежат на лечение.
SafeNews припомня, че омбудсманът на България Велислава Делчева заяви, че обществото и институциите носят обща отговорност за проблемите сред децата и младежите, включително зависимости и инциденти с тежки последици.
Източник: NOVA





