През първите 17 месеца на пълномащабна война Сибур, чрез своя европейски филиал SIBUR International GmbH, е изнесъл продукти на стойност 3 милиарда евро, изчислява The Insider. Руският холдинг не е обект на никакви санкции и продължава свободно да печели пари от продажба на стоки по света. Акционерите на „Сибур“ включват хора, близки лично до Путин, а компанията отдавна се смята за един от „общите фондове“ на Кремъл.
През декември 2020 г. Владимир Путин по време на посещение в Тюменска област се отби в завода ЗапСибНефтехим в Тоболск. Това е най-големият нефтохимически комплекс в Русия, част от холдинга Сибур.
Спокойно може да се каже, че Путин инспектира имуществото си
Въпреки частния статут на Сибур, компанията е тясно свързана с личния кръг на президента. А ЗапСибНефтехим в Тоболск, чиято работа беше инспектирана от Путин, остава основен производител на продукти за западните страни. Дори две години след началото на пълномащабната война.
Най-големите собственици на Сибур са портфейлът на Путин Генадий Тимченко (17%) и Леонид Михелсон (30,6%). Пакет от акции има и в ръцете на бившия зет на Путин Кирил Шамалов, шефа на Газпром Нефт Александър Дюков, друг портфейл на Путин Юрий Ковалчук и племенника на Путин Михаил Шеломов.
Всички тези хора са свързани с Путин не само чрез лично приятелство. Те всъщност действат и като притежатели на личните му активи
Преди време Тимченко организира покупката на яхтата „Шехерезада“ като подарък на Путин от олигарсите. Михелсон пък спонсорира Федерацията по акробатичен рокендрол и Innopraktika, дъщерята на Путин Катерина Тихонова.
Кирил Шамалов, син на дългогодишния приятел на Путин Николай Шамалов, след брака си с Катерина Тихонова получи голям дял в Сибур. Разбира се, по-голямата част от него му бе отнета след развода. И все пак в ръцете му остана дял от 3,3%. Шамалов беше и част от борда на директорите на компанията до 2022 г.
Ковалчук и Шеломов станаха миноритарни акционери на „Сибур“ през 2021 г. чрез застрахователната компания „Согаз“. Михелсон сподели своя дял с тях.
Нетната печалба на „Сибур“ миналата година възлиза на 168,5 милиарда рубли, а приходите надхвърлят трилион рубли.
Само на няколко минути път с кола от сградата на австрийския парламент във Виена, на Prinz-Eugen-Straße 8/10, се намира щабът на приятелите на Путин. Това е офисът на SIBUR International GmbH.. Компания, която е изцяло собственост на руския холдинг „Сибур“.
Дъщерното дружество на „Сибур“, регистрирано в Австрия, служи като експортно подразделение на руската група майка. Според оценките на The Insider от март 2022 г. до август 2023 г. от Русия са изнесени продукти на стойност €3 милиарда чрез SIBUR International GmbH. Тези суми приблизително съответстват на официалните финансови показатели на австрийската компания. През 2022 г. нейният оборот възлиза на €3,08 милиарда .
По принцип компанията от Виена закупува в Русия суровини за производството на синтетичен каучук, полиетилен, разтворител, пропан-бутан, каучук, бромобутилов каучук за употреба в производството на гуми, хлорбутилов каучук и др. Изпращачи са както PJSC Sibur Holding и неговите руски подразделения: LLC NHTK, Nizhnekamskneftekhim, Kazanorgsintez, Voronezhsintezkauchuk и др.
Продуктите на „Сибур“, наред с други неща, се използват за производството на автомобилни гуми, каучукови изделия, кабели и обувки
В момента Европейският съюз е установил квоти за доставка на каучук от Русия. Но се оказва, че компанията достава своите продукти и в Китай, Турция, Полша (чрез Asl Logistyka Slawomir Lacisz), Италия (чрез Gicar SPA) и други страни.
След публикуването на този материал представители на Gicar се свързаха с The Insider и увериха, че отношенията им със „Сибур“ са били прекратени в края на 2022 г. Според тях последната партида продукти на компанията е била доставена в Италия през ноември 2022 г. Въпреки това, според към митническите документи, с които разполага The Insider, доставките до Gicar SPA от името на Sibur-Neftihim JSC продължиха през февруари 2023 г.
През 2020 г. американският гражданин Питър О’Брайън стана директор по икономика и финанси на „Сибур“. Преди това той е бил в борда на директорите на компанията.
Сега съставът на управителните органи на „Сибур“ и списъкът на филиалите са секретни
Не се откриват обаче официални съобщения за напускането на американския топ мениджър. Но след февруари 2022 г. бившият френски премиер Франсоа Фийон определено напусна борда на директорите на компанията. В родината си Фийон беше осъден по делото за фиктивна работа в парламента на съпругата му Пенелопе. Тя незаконно е получила над 1 милион евро заплата от френския бюджет. През 2023 г. той се яви пред комисията за чужда намеса в делата на френския парламент и заяви, че работата му за руски компании е „личен въпрос“.
Австрийският офис на „Сибур“ напротив, се ръководи от руски гражданин. Това е 40-годишната Марина Плотникова, която според The Insider е член на семейството на потомците на артилерийския маршал на СССР Василий Казаков.
Работата на Сибур в Европа не е възпрепятствана дори от факта, че компанията е отбранителен изпълнител
Както Проект писа по-рано, Сибур сключва сделки за доставка на стирен и диетиленгликол за завода в Каменск, който произвежда твърдо ракетно гориво, заряди с твърдо гориво и ракетни двигатели, използвани в ракетните системи „Град“, „Смерч“ и „Ураган“. Той също така доставя стирол и бутил акрилат на Пермския барутен завод, който произвежда заряди за ракетни системи с многократно изстрелване, ПВО, двигателни заряди за самолетни ракети, системи за ускоряване на изстрелване на крилати ракети и сферичен барут за малки оръжия.
Значението на Сибур лично за Путин е трудно да се надценява
В допълнение към факта, че акционерите на компанията са негови роднини и близки приятели, той е наясно с дейността на холдинга.
Според изчисленията на The Insider през последните две години Путин е инициирал обсъждане на работата на „Сибур“ най-малко 20 пъти по време на официални срещи. А в края на февруари той лично „стартира“ изграждането на център за научни изследвания и мащабиране на технологиите на „Сибур“ в Казан.
Въпреки близостта на компанията с Путин, тя не беше обект на западни санкции. ЕС и неговите акционери избягват персонални санкции: Леонид Михелсон, Александър Дюков и Михаил Шеломов.
Източник: Insider.ru/Превод: SafeNews