Швейцария обмисля да разреши продажбата на кокаин с цел развлечение. Столицата на Швейцария проучва пилотна схема за разрешаване на продажбата на кокаин за развлекателна употреба – радикален подход към войната с наркотиците, който не се смята, че е бил изпробван другаде.
Парламентът в Берн подкрепи идеята, която все още трябва да преодолее съпротивата на градското правителство и също така ще изисква промяна в националното законодателство.
Политиката за наркотиците по света се развива, като американският щат Орегон, например, декриминализира притежанието на малки количества кокаин през 2021 г. в полза на лечението на наркотици, предава Ройтерс.
Много европейски страни, включително Испания, Италия и Португалия, вече нямат затворнически присъди за притежание на наркотици, включително кокаин. Въпреки че никъде не се е стигнало толкова далеч, колкото предложението, което се обсъжда в Берн.
Швейцария преразглежда позицията си по отношение на наркотика
След като някои политици и експерти разкритикуваха пълните забрани като неефективни, като предложението – в момента е в начален етап. След изпитания, които се провеждат в момента, за разрешаване на законната продажба на канабис.
„Войната срещу наркотиците се провали. И ние трябва да търсим нови идеи“, каза Ева Чен, член на съвета в Берн от Алтернативната лява партия, която е съавтор на предложението. „Контролът и легализирането са по-добри от обикновените репресии.“
Богатата Швейцария има едно от най-високите нива на употреба на кокаин в Европа
Според нивата на забранени наркотици и техните метаболити, измерени в отпадъчните води, като Цюрих, Базел и Женева са сред първите 10 града в Европа.
Швейцарските градове, включително Берн, също показват нарастваща употреба, докато цените на кокаина са паднали наполовина през последните пет години, според Addiction Switzerland, неправителствена организация.
В момента имаме много кокаин в Швейцария
„На най-ниските цени и с най-високо качество, което някога сме виждали“, каза Франк Зобел, заместник-директор на Addiction Switzerland.
„В наши дни можете да получите доза кокаин за около 10 франка, не много повече от цената на бира.“
Дирекцията по образованието, социалните въпроси и спорта на Берн подготвя доклад за евентуален съдебен процес за кокаин, но това не означава, че със сигурност ще се проведе.
Кокаинът може да бъде животозастрашаващ
Както за първи път, така и за дългосрочен потребител. Последствията от свръхдоза, но също и индивидуалната непоносимост дори към най-малките количества, могат да доведат до смърт“, каза правителството в Берн.
Членът на парламента на Берн Чен каза, че е твърде рано да се каже как ще се развие пилотна схема, включително къде ще се продава лекарството или как ще се доставя.
„Все още сме далеч от потенциална легализация, но трябва да търсим нови подходи“, каза Чен. „Ето защо ние призоваваме за научно контролирано изпитване на пилотна схема.“
За да се проведе процес, парламентът трябва да промени закона, забраняващ употребата на наркотика за развлечение.
Решението може да дойде след няколко години или по-рано
Ако настоящите схеми за канабис – където лекарството се продава в аптеките – покажат успешни резултати, казаха политически експерти.
Всяка легализация ще бъде придружена от контрол на качеството и информационни кампании
каза Чен, като подходът намалява и доходоносния престъпен пазар.
Експертите са разделени, като дори онези, които подкрепят процеса, са загрижени за потенциалните опасности.
„Кокаинът е едно от най-силно пристрастяващите познати вещества“, каза Борис Куедноу, ръководител на група от Центъра за психиатрични изследвания на университета в Цюрих.
Той каза, че рисковете от него са в напълно различна класа от алкохола или канабиса, цитирайки връзки със сърдечни увреждания, инсулти, депресия и тревожност.
От друга страна, Тило Бек от Arud Zentrum for Addiction Medicine, най-големият център за медицина на зависимостите в Швейцария, каза, че е време за по-„пораснала“ политика спрямо кокаина.
„Кокаинът не е здравословен, но реалността е, че хората го употребяват“, каза Бек. „Не можем да променим това, така че трябва да се опитаме да гарантираме, че хората го използват по най-безопасния и най-малко вреден начин.“
Още новини четете в категория Свят.