Изгнило дърво се срути в Цар-Симеоновата градина в Пловдив по време на детско събитие, като по чудо няма пострадали. По това време в района са се намирали десетки деца и родители, участващи във Фестивала на знанието и движението.
Организаторът на събитието и очевидец на инцидента Васил Попов разказа, че е видял как част от ствола – с дължина около 7–8 метра – се е срутила за секунди.
По думите му на мястото е имало временна организация за безопасност, но никой не е успял да реагира навреме.
„Ако тук имаше човек, вероятно щеше да го убие на място“, посочи той.
Попов допълни, че паркът се охранява денонощно, но реакцията след инцидента е била незадоволителна. По думите му не е успял да открие служители на общинска охрана, а на подаден сигнал не е последвала бърза реакция.
„Когато има инцидент, трябва да се реагира, а не да се пита „Аз какво да направя?““, каза той.
Другият организатор на фестивала – Крум Сираков, също е станал свидетел на случилото се. По думите му за два дни събитието е събрало около 100 деца, а при падането на дървото в близост не е имало пострадали само по щастлива случайност. Той подчерта, че в района има и други дървета и клони, които изглеждат потенциално опасни.
Експертът от Асоциацията на арбористите Иван Деспов коментира, че е необходима по-редовна поддръжка и системен контрол на дървесната растителност в градските паркове. По думите му гражданите също имат роля и трябва да подават сигнали при съмнения за опасни дървета. Той уточни, че падналият клон е бил изгнил в основата си, което вероятно е причина за инцидента, но това не означава, че цялото дърво е било видимо опасно.
Деспов подчерта, че в Пловдив е необходима по-строга и регулярна експертна оценка на дърветата в публичните пространства, за да се предотвратяват подобни случаи.
Според него има достатъчно специалисти, които могат да извършват такива обследвания.
От Община Пловдив съобщиха, че общинското предприятие „Градини и паркове“ извършва постоянни огледи на растителността в парковете и градините. Оттам посочват, че често външно здрави дървета се оказват компрометирани отвътре заради гниене и заболявания, които не могат да бъдат установени при визуален оглед.
След експертна оценка в петък в Цар-Симеоновата градина са премахнати две изсъхнали акации, а през тази седмица предстои отстраняването на болен бряст и кестен. След кратката буря в Пловдив вчера са били премахнати и три паднали клона в различни части на града.
Източник: NOVA





