Европрокуратурата в София внесе обвинителни актове срещу петима души, заподозрени в измама на бюджета на Европейския съюз (ЕС) за над 6 млн. евро в мащабна схема със строителни машини. За това съобщaва институцията, като твърденията са, че те са били част от организирана престъпна група, която е работила с ясната цел да присвои средства на ЕС.
Според данните обвиняемите са създали осем различни дружества, които са управлявали пряко или чрез трети лица.
Дружествата са кандидатствали за финансиране по европейски програми и са закупили 38 единици строителна техника – самосвали, багери, челни товарачи, камиони, булдозер и др., на обща стойност 6 046 553 евро.
„Машините така и не са въведени в експлоатация в съответствие със споразумението за финансиране, а вместо това са частично продадени“, пише Европейската прокуратура в съобщението си.
SafeNews припомня, че европейските обвинители през 2022 г. са извършили претърсвания и изземвания на 25 места в София, Перник и Монтана, включително в седалищата на дружествата на петимата обвиняеми и в свързаните с тях имоти.
Тогава Главната дирекция „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП) е иззела документи, компютри и едно мобилно устройство заедно с въпросното строително оборудване.
Европрокуратурата съобщава още, че води и отделно разследване срещу един от петимата обвиняеми – за пране на пари заради предполагаем превод в австрийска банка в размер на 3 млн. евро.
Ако бъдат признати за виновни наказанието е от една до шест години затвор
Ако бъдат признати за виновни, обвиняемите са заплашени от една до шест години затвор за злоупотреба с европейски средства и от още три до десет години за участие в организирана престъпна група.
Както SafeNews писа по-рано европрокуратурата внесе в Софийския районен съд (СРС) обвинителен акт срещу управител и собственик на фирма, уличена в измама с европейски средства на стойност 9 млн. лева.
Припомняме, че злоупотребата е свързана с проект за модернизиране на обществения транспорт във Враца, по който са купени нови тролеи.
РАЗКРИТИЕ: Прокуратурата на Кьовеши спипа поредна далавера за 9 млн.лв!
Преди месец пък бяха обвини четирима души в измама за 94,5 млн. евро, предоставени от ЕС. Тези пари са били предвидени за проект, свързан с железопътната отсечка между Пловдив и Бургас.
По рано – през декември 2024 г., европрокуратурата обвини двама души, участвали в изграждането на завод за отпадъци в Асеновград.
През октомври 2024 г. институцията повдигна обвинение и на бившия кмет на Варна Иван Портних за измама с фалшиво пристанище.
Прокуратурата на ЕС е независим орган, който отговаря за разследването, наказателното преследване и подвеждането под отговорност за престъпления срещу финансовите интереси на ЕС.