Международна организирана престъпна група вижда народният представител от „Възраждане“ Коста Стоянов в скандала около предполагаемото незаконно строителство в местността Баба Алино край Варна. Това заяви самият той в интервю пред БНР.
Сигналите и институциите
„Скандалът тепърва ще се разраства и тепърва ще излизат факти, данни и обстоятелства за замесени лица. И докато не приключи с това, което е разпоредено в закона, ние няма да оставим така нещата“, заяви той в предаването „Неделя 150“.
По думите на Коста Стоянов, той е строителен инженер и е бил първият, който още през септември 2025 г. е подал сигнал до компетентните органи за съмнения около нерегламентирано строителство в Баба Алино.
Сигнали към ДАНС, КПК и прокуратурата
В ефира на „Неделя 150“ той описва подробно и последователно действията, които според него разкриват схема с измамни елементи, свързана с украинска фирма, изградила луксозен жилищен комплекс.
Още през 2025 г. от „Възраждане“ са подали сигнали до ДАНС, КПК и други институции относно случващото се на територията на община Варна, но до момента, по думите му, няма официални отговори. Единствено е получено писмо от ДАНС, че е образувана прокурорска преписка.
Стоянов подчертава, че трябва да се изясни съдържанието на доклад на ДАНС, като припомня, че първоначално е била издадена заповед за екстрадиция на Олег Невзоров, която впоследствие – около 10 дни по-късно – е била отменена.
Обвинения и твърдения за прикриване
„Веднага след като се запознах с материалите по преписката, преценихме че това е много сериозна измамна схема, свързана с тази украинска групировка. През септември 2025 г. подадохме сигнал до главният прокурор, ДАНС и КПК, която действаше тогава, и копие до КПКОНПИ в НС. До ден днешен нямаме отговор на нито една от институциите по сигналите, свързани с незаконните действия на тази групировка. Единствено получихме писмо от ДАНС, че е образувана преписка в прокуратурата. Преди 3 – 4 дни разбрахме, че ДАНС е изпратила доклад до 51-вото НС, месец след нашия сигнал. Но ДАНС може би нарочно не са адресирали този сигнал до народните представители, подали сигнали и е адресирано само до Председателя НС? Към ден днешен никой не знае съдържанието на този доклад. Надявам се, когато комисиите заработят, това да е първата стъпка на първото заседание на Комисията. Когато Златанов председателстваше тази комисия, изискваше изслушване на председателя на ДАНС по тази тема, но работата беше бламирана – управляващите не идваха на заседание – ГЕРБ и ДПС, не са искали да излезе истината за Олег Невзоров, всички данни водят до тези изводи“, коментира Коста Стоянов.
Хронология на случая и имотните действия
Народният представител прави и подробен хронологичен разказ за развитието на казуса, като посочва кога и как са се извършвали отделните действия, свързани със застрояването.
По негови думи, процесът започва още през 2001 г., по времето на правителството на т.нар. Тройна коалиция, когато чрез заменки физически лица придобиват имоти от горския фонд, след което ги препродават на юридически лица.
Той твърди още, че част от процесите са стартирали по времето на кмета Портних, но впоследствие са се развили в много по-голям мащаб при управлението на кмета на ПП-ДБ Благомир Коцев.
Въпроси около документите и институциите
„Наистина всички неща са започнали по времето на кмета Портних, но са продължили в по-големи мащаби при управлението на кмета на ПП-ДБ Благомир Коцев“, категоричен е Коста Стоянов.
Той допълва, че според него не може да се говори за фалшифицирани удостоверения за търпимост, като заявява, че разполага с копия и не вижда основания да се твърди обратното.
По думите му в казуса са въвлечени множество институции и професионални участници – нотариуси, адвокати, служба по вписванията, архитекти, издавали удостоверения, както и геодезисти, които са заснемали сградите за кадастралните регистри.
Той посочва още участието на служители от кадастъра, изготвяли скици, както и общински служители, издавали документи за данъчна оценка, като подчертава, че без такъв документ не би могло да се извършва разпореждане с имот.
Служители на Община Варна и други контролни органи не са били допускани до незаконния строеж край Варна, известен като „тайния град“.
Част от проверяващите са се страхували да влизат в района, обясни в ефира на БНТ кметът на морската столица Благомир Коцев. Проверяващите срещнали охрана, огради и съпротива при опитите си да извършат контрол на място, а впоследствие е била потърсена помощ от полицията и жандармерията.
Какво (не) са направили институциите
Благомир Коцев хвърли бомба: Общината не била допускана в тайния град край Варна





