Управляващата „сглобка“ в Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения. Срещу промените се обявиха от БСП за България, ИТН и „Възраждане“, според които той поощрява доносничеството.
Законопроектът беше одобрен със 112 гласа „за“, 53 „против“ и 4-ма „въздържал се“ . Промените са внесени от Надежда Йорданова и Петър Кьосев от ПГ на „Продължаваме промяната-Демократична България“.
В контекста на дебатите депутатът от ИТН Гроздан Караджов запита като е толкова важен законопроектът, защо не е бил внесен от Министерски съвет?
„Защо се прескача процедурата по един роднински начин“, попита Караджов.
Депутатът от ГЕРБ/СДС Маноил Манев отговори на Караджов.
„Със законопроекта се премахва давността за подаване на сигнали“, аргументира се Манев.
Целта на законопроекта е да работи, за да не може да се крадат пари, коментира още Манев.
Според Тошко Йорданов, законът насърчава доносничеството и даде пример.
“Къде мога да подам сигнал срещу чекмеджето с кюлчетата на Бойко Борисов за корупция и доходи, които не може да докаже, в размер на 4 млн. лв. Ще приложа и снимков и видеоматериал”, каза Тошко Йорданов от “Има такъв народ”.
Цачно Ганев от “Възраждане” влезе в тона на Йорданов.
“Тук има един депутат от управляващата сглобка, виден певец, който “има човек в НАП”. В кабинета на Пеевски може пък да знаят и там… Не е нормално законодателството да стимулира доносничеството. Ние това няма да го подкрепим”, заяви Цончо Ганев.
„На принципа, че всеки донос носи бонус минаха много законопроекти и сега отново се приема законопроект, за да може пускането на доноси да стане нормална практика, атакува сглобката той.
Според него законопроектът е поредната бухалка на управляващите.
От левицата също имаха резерви към законопроекта, който бе приет през май тази година, но от тогава до сега три пъти е бил поправян.
“Няма ли по този начин да отворим вратата за разрешаване на междуличностни проблеми, които ще доведат до още повече проблеми. Тези норми няма да са работещи и ще създадат още повече проблеми. Няма да го подкрепим в този вид, при нас стана практика да правим ремонт на ремонта, на ремонта на закона и това не води до добри резултати”, смята Смиляна Нитова от БСП за България”.
Вносителите защитиха законопроекта с аргумента, че е част от задължителните закони по Плана за възстановяване и устойчивост, без които няма да получим средствата от втория транш. Надежда Йорданова обясни, че по изрично изискване на Европейската комисия се налага да отпадне давността при подаването на сигнали, срещу което се обявиха от опозицията.
“Давността за носене на отговорност остава. Предлага се да отпадне само времевия обхват за образуване на производство по сигнал. Това не е давностен срок, това е по изричното искане на Европейската комисия”, каза Надежда Йорданова от ПП-ДБ.