Имаме добри новини за всеки, който не е успял да се наслади на Северното сияниe миналият уикенд. Със сигурност ще има още възможности. Това се дължи на факта, че агромният клъстер от слънчеви петна, който хвърли енергия и газ към Земята, ще се завърти обратно към нас. Очаква се феноменът да настъпи след около две седмици.
Учените казват, че вероятно все още ще бъде достатъчно голям и сложен, за да генерира повече експлозии.
Те ще засегнат магнитното поле на Земята, създавайки повече Северно сияние.
От миналата събота Слънцето продължава да изпомпва повишена радиация. Огромно слънчево изригване във вторник прекъсна високочестотните радиокомуникации в световен мащаб.
И това хиперактивно слънчево петно няма да е последното. Слънцето се доближава до това, което се нарича „слънчев максимум“. Точка по време на 11-годишен цикъл, когато активността му е най-силна.
Това се случва, когато магнитните полюси на Слънцето се обърнат. Процес, който създава слънчеви петна, които изстрелват материал, генерирайки космическо време. Този слънчев цикъл е 25-ият, откакто хората започнаха систематично да наблюдават слънчевите петна през 1755 г.
Очакваше се да бъде тих, но учените казват, че изглежда по-силен от очакваното
„Интензивността на един цикъл се оценява по броя на тези слънчеви петна“, обяснява Криста Хамънд, прогнозист за космическото време в Met Office. „Но това всъщност не ни казва колко силни ще бъдат бурите, когато достигнат Земята.“
Геомагнитната буря миналия уикенд се случва веднъж на 30 години и е най-голямата от 2003 г. насам, казва Шон Елвидж. Той е професор по космическа среда в университета в Бирмингам.
Тя е причинено от най-малко пет изхвърляния на коронална маса (CME), напускащи Слънцето в близка последователност.
Отне им около 18 часа, за да стигнат до Земята – където CME взаимодействат с нашето магнитно поле.
Тази магнитосфера е това, което ни предпазва от цялата тази изключително мощна радиация. Без нея нямаше да има живот на Земята.
Бурята се оказа толкова мощна, че степента на тревога за нея бе G5. Най-високата, дадена от синоптиците в Met Office и Националната администрация за океаните и атмосферата на САЩ. Разпространиха се и истории за въздействието й върху глобалните комуникации, електрически мрежи и GPS.
„Тези бури не се отнасят само до красиви светлини – има и обратна страна“, обяснява Иън Мюрхед, изследовател на космически системи в Университета на Манчестър. „Сега сме много по-зависими технологично, отколкото бяхме дори при последната голяма буря през 2003 г. Много от нашите услуги идват от космоса. Ние дори не го осъзнаваме. А това е спойката, която държи заедно голяма част от нашата икономика.“
Собственикът на SpaceX Илон Мъск каза в X, известен преди като Twitter, че бурята е поставила неговите сателити Starlink, които осигуряват интернет, „под голям натиск“. Говорител на Европейската космическа агенция (ESA) каза, че Starlink са имали пикове в напрежението.
Сателитите, на които разчитаме за GPS и навигация, също са имали смущения в сигнала, тъй като допълнителната радиация пулсира към Земята, каза ESA.
Полет от Сан Франциско до Париж беше пренасочен, за да се избегне полет над Арктика, където радиацията беше по-силна, обяснява д-р Елвидж. А Фермерите, които използват трактори с високоточен GPS, съобщават, че са засегнати. Производителят John Deere предупреди потребителите за прекъсвания.
И сателит, управляван от британската компания Sen, който снима Земята с висока разделителна способност, беше поставен в състояние на „неактивен“ за четири дни, което означава, че е пропуснал да заснеме изображения на събития като горските пожари в Канада, казаха от компанията.
Имаше напрежение и върху електрическите мрежи, тъй като допълнителният ток нахлу през електрическите системи
В Нова Зеландия, която има подобна електрическа мрежа като Обединеното кралство, националната мрежа изключи някои вериги в цялата страна. Това бе предпазна мярка, за да предотврати повреда на оборудването.
Националната мрежа на Обединеното кралство заяви, че няма въздействие върху преноса на електроенергия. Асоциацията на енергийните мрежи, която представлява операторите на електрически мрежи в Обединеното кралство, заяви, че е взела предпазни мерки като осигуряване на „допълнително резервно генериране, за да се справи с всякакви колебания на напрежението, които могат да възникнат“.
Космическото време не е просто заплаха, отдалечена от нас на Земята – нещо, което се случва там
Правителството смята, че рисковете от екстремно космическо време са по-големи, отколкото от земетресения или горски пожари.
В националния регистър на рисковете, който обхваща и здравни пандемии като COVID-19, екстремното космическо време е оценено с „четири“ за вероятност и въздействие. „Едно“ е за събития с най-нисък риск, а „пет“ е най-висок.
Екстремна космическа буря – по-мощна от тази миналия уикенд – може да причини смърт и наранявания поради прекъсване на захранването.
„Мобилно резервно генериране на електроенергия ще бъде необходимо в някои райони за продължителен период, докато повредените електрически трансформатори се сменят, което може да отнеме няколко месеца“, предупреждава експерт.
Електроенергията в градските райони може да се възстанови в рамките на часове. Но за хората, живеещи в отдалечени райони край морето, може да отнеме месеци, докато електрическите трансформатори бъдат подменени.
Най-лошият сценарий е това, което хората в общността на космическото време наричат „събитие на ниво Карингтън“.
Те говорят за огромна слънчева буря една нощ през 1859 г. Полярното сияние по целия свят тогава бе толкова ярко, че хората започнаха да приготвят закуска, защото мислеха, че е ден. Беше генериран толкова много ток, че телеграфните оператори в Канада продължиха да предават дори когато ръчно изключваха оборудването за безопасност. Пожарите са избухнали от повредено оборудване.
Същото събитие днес може да бъде катастрофално
„Общият консенсус е, че слънчевата супербуря е неизбежна, въпрос не на „ако“, а на „кога?“, се казва в доклад на Кралската академия по инженерство. Но сега имаме две неща, които да ни помогнат – прогнозиране и подготовка, обяснява д-р Елвидж.
Синоптици като Криста Хамънд наблюдават сателитите 24 часа на ден за слънчева активност.
Те издадоха предупреждения до правителствата и доставчиците на критична инфраструктура за орда от CME от миналия уикенд, която се насочва към Земята часове предварително.
„Нашата стая за ситуация в Белия дом е информирана за това. Съобщенията се спускат по нашите канали за спешни случаи до местните власти“, казва Шон Дал, прогнозист за космическото време в NOAA.
Това прогнозиране и подготовка може да обясни защо въпреки предупрежденията за края на света, че екстремното време може да спре електрозахранването за дни, всъщност изглежда сме видели малко очевидни въздействия на бурята миналия уикенд.
„Ние сме сравнително добре подготвени за това“, обяснява Мюрхед.
Сценарии за тестване на местните съвети и службите за спешна помощ, включително планове за гарантиране, че линейките все още могат да навигират, ако загубят GPS връзка.
Но той казва, че въпросът с електрозахранването е чувствителен, с търговски последици и компаниите може да не желаят да разкрият какъв стрес е поставен върху мрежата.
Прогнозирането на космическото време е младо в сравнение с атмосферното време. Но докато научаваме повече за Слънцето и изпращаме повече оборудване в космоса, прогнозирането на следващата супербуря ще става все по-близо и по-близо.
Източник: BBC/Превод: SafeNews