Северна Македония пламна!? Развети албански знамена, палеж на македонски и стрелба шокираха държавата!
Т.нар. Ден на албанското знаме, който се отбелязва всяка година, предизвика множество политически реакции в най-близката и сънадорна държава на България – Република Северна Македония.
От следобедните часове на вчерашния ден до късно вечерта по улиците на столицата Скопие се движеха колони от автомобили, с развети албански знамена и включени клаксони, а няколко от булевардите в столицата на Северна Македония бяха блокирани, предаде кореспондентът на БТА в Скопие.
На места в центъра на града се е наблюдавало засилено полицейско присъствие, но късно през нощта социалните мрежи се напълниха с видеоклипове с инциденти от отбелязването на деня на площад „Скендербег“.
В някои райони се е чула стрелба с автоматично оръжие, на други се вижда как близо до „Бит пазар“ в Скопие гражданин къса знамето на Северна Македония и го хвърля на земята, а през него преминава автомобил, част от тях показват запален държавния флаг на страната.
Случаите предизвикаха светкавична реакция от най-голямата опозиционна партия – Социадемократичния съюоз на Македония (СДСМ)
В него тя осъди „инцидентите и оскверняването на македонското знаме, нарушаването на обществения ред и мир, както и използването на огнестрелно оръжие, станали по време на честването на Деня на албанското знаме“.
В съобщение от СДСМ настояха министърът на вътрешните работи Панче Тошковски спешно „да предприеме всички необходими мерки за санкциониране на извършителите на тези необмислени действия“.
„Инцидентите в Скопие и други градове в страната са абсолютно неприемливи, те представляват пряка заплаха за междуетническите отношения, обществената безопасност и достойнството на македонците. Уважението към символите и идентичността на всяка общност е в основата на нашето общо общество и всяко поведение, което цели да предизвика разделение или напрежение, е в противоречие с тези ценности“.
„НЕ“, от където също осъдиха инцидентите и „обидните скандирания и издевателства на безотговорни групи“ граждани. Според ВМРО-ДПМНЕ подобни действия имат политическа основа.
„Законът трябва да се спазва еднакво от всички и очакваме компетентните институции да санкционират тези, които го нарушават. Престъпните групировки, които 20 години ограбваха институциите и всички граждани без значение от етническата им принадлежност, показаха, че за тях националните знамена не са нищо друго освен прикритие, с което смятат, че ще избегнат наказателна отговорност. Правдата идва и тези реакции са най-голямото потвърждение на страха им“, гласи съобщението на ВМРО-ДПМНЕ, откъдето призоваха гражданите да останат „достойни и мъдри, защото това са последните крясъци на престъпно чудовище, което унижи и ограби Македония“.
От най-голямата албанска партия ДСИ също осъдиха отношението към националното знаме на Северна Македония, определяйки този акт като „реакция на неадекватната намеса на полицията“.
В съобщението на ДСИ, което медиите в страната цитират, се казва, че „вместо да опазва обществения ред, намесата на полицията предизвика ненужно напрежение и създаде климат на конфронтация, нарушавайки правото на гражданите свободно да празнуват тази значима традиция“.
„Осъждаме индивидуалния акт на изгаряне на националния флаг като реакция на неадекватната намеса на полицията. Подобни действия не отразяват ценностите на албанците, нито стремежите за стабилно съжителство и взаимно уважение. Албанците в Северна Македония постоянно показват своя ангажимент към демократичните ценности, равенството и междуетническото съжителство. Няма да допуснем легитимните ни възгледи да бъдат използвани като прикритие за политически манипулации или за запазване на позициите на тези, които поставят личните интереси над интересите на гражданите и държавата“, се казва в съобщението на ДСИ, от където призовават всички граждани на Северна Македония, включително и албанците в страната „да запазят спокойствие, достойнство и единство и да не се поддават на провокации и манипулации от онези, които целят да създават разделения и дестабилизация“.
Източник: БТА