Северна Корея създава чрез генно инженерство съставките за биологично оръжие. Тя произвежда бактерии, вируси и токсини като част от програма за борба с микроби, съобщиха Съединените щати в последната си оценка на оръжията за масово унищожение на Пхенян.
КНДР е разработила спрейове и „отровни химикалки“ като средство за разпространение на смъртоносни болести
Въпреки че ядрената програма на Ким Чен Ун привлече повече международно внимание, докладът потвърждава съществуването на това, което някои експерти смятат за по-голяма опасност. А именно оръжия, предназначени да разпространяват микроби като антракс и едра шарка.
Разузнаване, военни и цивилни специалисти в Съединените щати и Южна Корея смятат, че Северна Корея е разработила значителен арсенал от биологични оръжия.
Те могат да предизвикат терор и хаос в региона в случай на война
„Съединените щати оценяват, че КНДР (Корейската народнодемократична република) има специална нападателна програма за BW (биологични оръжия) на национално ниво“, гласи годишния доклад на Държавния департамент на САЩ.
Това е звеното, което наблюдава спазването от страна на чуждите правителства на контрола върху оръжията задължения.
„КНДР има способността да произвежда биологични агенти за военни цели и техническите възможности да произвежда бактерии, вируси и токсини, които могат да бъдат използвани като BW агенти. КНДР също има способността да създава генетично инженерни биологични продукти“, установяват още от САЩ.
Според доклада Пхенян вероятно е в състояние да въоръжи BW агенти с неконвенционални системи като пръскачки и устройства за инжектиране на отровни писалки
Те са били разположени от КНДР за доставка на химически оръжия и могат да бъдат използвани за тайно доставяне на BW агенти.
Дори без сравнително малкия си арсенал от ядрени бойни глави и междуконтинентални балистични ракети, способни да достигнат до източното крайбрежие на САЩ, конвенционалните, химически и биологични оръжия на Севера, и масивната армия, биха го превърнали в страхотен военен противник.
Северна Корея никога не е признавала публично, че притежава биологични оръжия. Трудно да се получи надеждна разузнавателна информация от вътрешността на страната. Северна Корея е страна по Конвенцията за биологичните оръжия от 1987 г. Но доказателствата, натрупани през годините, показват, че тя има научния капацитет, както и волята, да произвежда биологични оръжия.
Още през 80-те години лидерът основател на страната, Ким Ир Сен, отбеляза, че „отровните газове и бактерии могат да се използват ефективно във война“
През 1993 г. тогавашният шеф на ЦРУ Джеймс Уулси потвърди заключението на руското разузнаване, че Северна Корея използва университети и медицински институти за изследване на антракс, холера, бубонна чума и едра шарк. Още тогава страната е провела и тестове на биологични оръжия на офшорни острови.
Дезертьорите от Северна Корея съобщават за тестове върху политически затворници. Подобни свидетелства обаче не могат да бъдат потвърдени. За разлика от ядрените бойни глави, зародишните оръжия могат да бъдат направени в лаборатории. В тях може да се извършват и безвредни медицински и биологични изследвания. През 2015 г. държавните медии съобщиха за посещението на Ким в съоръжение за пестициди. То също може да има капацитета за производство на биологични агенти.
Докладът е публикуван, докато дипломати в ООН в Ню Йорк се борят да намерят начини да продължат да наблюдават санкциите, наложени на Северна Корея от Съвета за сигурност
Така нареченият Панел от експерти издава редовни доклади. В тях се посочват компании и правителства, които са допуснали нарушения на санкциите поради небрежност или тайно споразумение.
Сега подновяването на мандата на панела, който изтича в края на месеца, е блокирано от Русия. Като член на Съвета за сигурност Москва подкрепи санкциите, когато бяха наложени за първи път. Но сега тя използва севернокорейски оръжия, включително артилерийски снаряди, за да води войната си в Украйна. Това е явно нарушение на санкциите, за които някога е гласувала.
Държавите-членки, които подкрепят продължаването на санкциите, търсят алтернатива. Тя може да бъде открита в нова институция, създадена от Общото събрание на ООН, а не от Съвета за сигурност. Посланикът на САЩ в ООН Линда Томас-Грийнфийлд беше в Сеул във вторник, за да обсъди проблема с южнокорейското правителство.
Източник: The Times/Превод: SafeNews