Ким Чен Ун е инспектирал първия военен шпионски сателит на Северна Корея и е дал зелена светлина за неговия „бъдещ план за действие“, съобщиха държавните медии в КНДР.
Преди месец Ким каза, че изграждането на сателита е завършено и даде зелена светлина за изстрелването му. Тази информация дойде около седмица след като Пхенян изстреля това, което според него е нова междуконтинентална балистична ракета с твърдо гориво, отбелязвайки голям пробив в забранените оръжейни програми. Междуконтиненталните балистични ракети и възможностите за изстрелване в космоса използват споделени технологии.
Сателитът изглежда е многоъгълен цилиндър, покрит със златно изолационно фолио и снабден със слънчеви панели. Снимките са частично замъглени. Ким беше сниман месец по-рано в „Националната администрация за аерокосмическо развитие“ (Nada) пред екран, показващ нещо подобно по форма, но то също беше замъглено.
Във вторник, „след като се запозна подробно с работата на комисията, Ким инспектира военния разузнавателен сателит № 1, който е готов за работа, след като е преминал окончателната обща проверка и тест на космическата среда“, съобщиха от KCNA.
Ким обвини САЩ и Южна Корея в ескалация на това, което той нарече „конфронтационни действия“ срещу Севера и каза, че страната му ще упражни правото си на самоотбрана.
#NorthKorea‘s leader #KimJongUn inspected the country’s first military reconnaissance #satellite & gave the green light for its next action plan, Pyongyang’s state media said, adding that the satellite is „ready for loading“ on a rocket. pic.twitter.com/z1mRA9Grq5
— IANS (@ians_india) May 17, 2023
След това Ким „одобри бъдещия план за действие на подготвителния комитет“, добави KCNA.
Разработването на военен разузнавателен сателит беше един от ключовите отбранителни проекти, очертани от Ким през 2021 г.
През декември 2022 г. Северна Корея заяви, че е извършила „важен последен тест“ за разработването на шпионски сателит, който каза, че ще завърши до април тази година.
По това време експерти в Южна Корея бързо повдигнаха съмнения относно резултатите, като казаха, че качеството на черно-белите изображения, пуснати от Северна Корея – за които се твърди, че са направени от сателит – е лошо.
Пхенян не е посочил дата за изстрелване, въпреки че Ким каза през април, че сателитът ще бъде изпратен в космоса ще бъде планирано.
Интересно е, че и на това посещение Ким Чен Ун беше придружен от дъщеря си, за която анализаторите твърдят, че ще наследи поста му.
През 2022 г. Северна Корея се обяви за „необратима“ ядрена сила, като привидно сложи край на възможността за преговори за денуклеаризация.
Пхенян все пак ще изпитва трудности да извършва сателитно разузнаване със собствена технология и без технологична помощ от Русия или Китай, казват анализатори
Все пак, „тъй като разузнавателните сателити на Северна Корея са важен фактор в случай на ядрен превантивен удар, те представляват значителна заплаха за Юга“, каза Ян Му-джин, президент на Университета за севернокорейски изследвания в Сеул AFP миналия месец.
В обръщение към парламента на Южна Корея в сряда канадският премиер Джъстин Трюдо заяви, че страната му е готова да увеличи военния си ангажимент, за да смекчи заплахите за регионалната сигурност, включително от Северна Корея.
Вашингтон и Сеул засилиха сътрудничеството в областта на отбраната в отговор, организирайки съвместни военни учения с усъвършенствани стелт реактивни самолети и високопоставени стратегически активи на САЩ.
Северна Корея гледа на подобни учения като на репетиции за нахлуване и ги описва като „неистови“ учения, „симулиращи тотална война“ срещу Пхенян.