Въпреки данните, че Северна Корея страда от недостиг на храна, изолираната държава отказва чужда помощ. Според държавният вестник Rodong Sinmun да разчиташ на външна помощ за справяне с недостига на храна би било същото като да „приемеш отровен бонбон“.
Кризата в КНДР пред последните години бе предизвикана от природни бедствия, международни санкции и почни пълното спиране на търговията с Китай, тъй като Северна Корея затвори границите си заради COVID-19. Проблем е и фактът, че повечето агенции на ООН и западни хуманитарни групи са напуснали страната, което оставя именно Китай единственият източник на храна.
Проблемите в страната обаче са големи. Анализатори отчитат удвояване на смъртните случаи от глад.
В своя статия обаче Rodong Sinmun призовава за икономическа самостоятелност и предупреждава да не се получава икономическа помощ от „империалисти“, използващи помощта като „капан за ограбване и подчинение“ на страните получатели и намеса във вътрешната им политика.
„Грешка е да се опитвате да стимулирате икономиката, като приемате и ядете този отровен бонбон“, се казва в коментара в вестника на Работническата партия, цитиран от The Times.
Министерството на обединението на Южна Корея, което се занимава с междукорейските въпроси, заяви във вторник, че изглежда е имало скорошно увеличение на смъртните случаи от глад в някои севернокорейски провинции.
„Производството на храни спадна от миналата година и има възможност за проблеми с дистрибуцията поради промяна в тяхната политика за доставка и разпространение на храни“, каза служител на министерството пред репортери.
Производството на култури в Северна Корея е намаляло с 3,8% спрямо 2021 г., заради проливните летни дъждове и други метеорологични условия.
Според анализ на 38North.org наличността на храна е най-лошата от глада в Северна Корея през 90-те години на миналия век. Смята се, че през този период са загинали стотици хиляди хора.
Министърът на обединението на Юга Куон Йънг-се каза, че Пхенян все пак е помолил за помощ агенцията по храните на ООН, Световната програма за храните, но не е имало напредък поради разногласия по въпросите на мониторинга. Агенцията не е отговорила на искане за коментар от Ройтерс.
През 2022 г. Световната продоволствена програма изчисли, че 10,7 милиона души – или повече от 40% от населението на Северна Корея – са били недохранени и са се нуждаели от хуманитарна помощ. Експертите казват, че този брой вероятно е нараснал през последната година, като свързаните с климата бедствия като суши, наводнения, тайфуни и горещи вълни намаляват селскостопанското производство.