Патриарх Даниил е лицето на БПЦ и сега върху него ще има „московска гримаса“. Избирането на митрополит Даниил за патриарх на Българската православна църква беше изненада за мнозина, а някои български духовници смятат този избор за истинско бедствие за църквата, пише редакторът на сайта Public Orthodoxy Сергей Чапнин в коментар за руската услуга на BBC. Първоначалният фаворит за позицията беше Врачанският митрополит Григорий, но „промосковската партия“ успя да издигне двама кандидати от своя лагер – Ловчанският митрополит Гавриил и Видинският митрополит Даниил.
Патриарх Даниил е лицето на БПЦ и сега върху него ще има „московска гримаса“
Възможно е решаващият фактор за избора на Даниил да са били не толкова промосковските настроения на участниците в събора на Българската църква, а по-скоро техните исторически сложни отношения с гърците. „Може би негативен фактор се оказа поканата на голяма и представителна делегация на Вселенската патриаршия, водена от патриарх Вартоломей, за интронизацията на новия български патриарх“, предполага коментаторът.
В същото време трябва да се има предвид, че в България от гледна точка на църковната администрация патриархът е управляващ архиерей на столичната митрополия и председател на Синода. Той няма същата абсолютна власт, която патриарх Кирил е концентрирал в ръцете си в Руската православна църква.
„В същото време от символична гледна точка патриарх Даниил е лицето на Българската православна църква. И сега върху това лице ще има московска гримаса“, обобщава Чапнин.
Това може да създаде напрежение между Българската православна църква и Вселенската патриаршия, тъй като патриарх Вартоломей изрази разочарование от избора на Даниил, твърдейки, че той не отговаря на критериите за патриарх. Освен това поканата на Вартоломей за интронизацията на новия патриарх може да е била отхвърлена като провокация от страна на промосковската партия в Синода на Българската църква.
Изборът на Даниил също може да има последици за отношенията на Българската православна църква с други православни църкви и международната общност. Като се има предвид напрежението около украинския въпрос и продължаващите разделения в православния свят, назначаването на проруски настроен патриарх може да изостри съществуващите разногласия и да затрудни дипломатическите усилия за единство и сътрудничество между православните църкви.
В заключение, избирането на митрополит Даниил за патриарх на Българската православна църква беше неочаквано събитие, което може да има значителни последици за вътрешната динамика на църквата, нейните отношения с други православни църкви и международната общност и ролята й в православния свят.
Източник: „Фокус“