Открити са скали с безкрайна енергия: „петролът“ на 21 век! Новината идва от Масачузетския технологичен институт (MIT). Чистото производство на електроенергия предлага толкова много възможности, че би било невъзможно да се изброят всички. От производството на електроенергия на дъното на морето (както е в Ню Йорк) до производството на електроенергия на покривите на сградите (както е в Калифорния), открити са многобройни възможности. Една от тях обаче току-що привлече интереса на цялата международна общност.
Открити са скали с безкрайна енергия, бели и 100% възобновяеми, които могат да се превърнат в „златната“ мина, която търсим от векове.
Скали с безкрайна енергия?
Търсенето на евтини, чисти форми на енергия е постоянно усилие, а един от най-интересните пробиви, които се появиха, дойде от Масачузетския технологичен институт (MIT). Професор Ивнитим Абате ръководи група за разработване на процес за извличане на водород от скали, който би могъл да открие огромен нов източник на безвъглеродна енергия. Естественият водород, особено белият водород, се получава от реакцията на вода с железни скали; желязото корозира и освобождава водород. Това се случва в земната кора, което позволява образуването на мехурчета чист водород, които досега не са били изследвани.
Геоложката служба на САЩ изчислява, че други ресурси, като водата, съдържат може би милиарди тонове геоложки водород, уловени в земната кора. Тази наличност, съчетана с перспективата водородът да бъде вектор на чиста енергия, привлича интереса на изследователите, както и на правителствата по целия свят.
От безпрецедентната му мощност до неочакваната му цена:
Електрохимичната редукция на CO2 все още е в етап на развитие, особено в условия на неутрално рН. Изследователската група на Абате в Масачузетския технологичен институт (MIT), която провежда изследвания за насочване на електрохимичното намаляване на CO2 и създаване на сложен гъвкав материал на въглеродна основа, поддържан от 1 долар (да, толкова е евтин). В усилията си да определи идеалните условия за синтез на водород под земята, използвайки милиони долари от Министерството на енергетиката на САЩ, възлизащи на 3 милиона долара, се надяваме, че ще могат да се определят редица условия, които биха направили процеса по-ефективен. Техните цели са да се намалят наполовина разходите за електролиза на вода или да се намери някакъв друг по-добър начин.
Разработване на катализатори: Екипът работи по създаването на суспензия с вода като основен компонент; екипът експериментира с много катализатори, които биха могли да ускорят реакцията на генериране на водород.
Високопроизводителна система: Учените планират да създадат интелигентна система с роботи, която ще позволи сравняване на различни състави на катализатори и моделиране на въздействието им върху скали, произхождащи от различни райони.
Оптимизиране на параметрите: Планира се да бъдат проучени добивът на водород и ефективността на различни микроорганизми, като крайната цел е да се определят най-добрите условия за производство на водород – температура, налягане и рН.
Син ли е? Зелен ли е? Америка измисли нов цвят на водорода и той е изключително евтин
Що се отнася до различните методи за производство на водород, всеки от тях попада в определена цветова категория в зависимост от степента на въздействие върху околната среда и начина на производство на водорода. Въпреки това геоложкият водород понякога се описва като „бял“ или „златен“ водород въз основа на произхода му и перспективите му да бъде екологичен източник на гориво. Докато „сивият“ водород се получава от природен газ или въглища, а „зеленият“ – чрез електролиза на вода с електрическа енергия от възобновяеми източници, „белият“ водород не се нуждае от особена обработка и може да бъде с по-малко въглеродни емисии. Подобна класификация го прави подходящ да бъде наричан устойчив енергиен източник.
Съществуването на бял водород в скалите в Америка е нещо, което се предвиждаше от години, но никой не беше открил наистина стабилен и достатъчно мощен източник, за да се отделят милиони долари за финансиране. Този път всичко сочи, че той, заедно с геотермалната енергия, ще се превърне в добива на бъдещето, далеч от невъзобновяемите и замърсяващи източници, които все още се проучват в щати като Аляска (и които ни отдалечават още повече от климатичните ни цели за 2030 г.).
Източник – Ecoticias/Превод:SafeNews