Семейството на разменените бебета иска 300 000 лева. Искът бе направен към болница „Шейново“ на първото заседание по делото.
Искът беше внесен от адвоката на семейството Стоян Стойков. Той е за обезщетение на майката, бащата, по-голямото им дете и дядото на размененото бебе.
До делото се стигна, защото болницата отказа доброволно да обезщети семейството. Юристът на лечебното заведение заяви, че са разпитани свидетели. Сред тях била и акушерка, която е заявила пред съда, че при изписването на бебето, двете гривни са сравнени, и всичко е било наред.
„Стана ясно от свидетелските показания, че номерата на гривничките са проверени дали отговарят една на друга. Проверени са да няма фабричен дефект, че са поставени от акушерката“, заяви Величка Костадинова, адвокат на болница „Шейново“.
Адвокатът на семейството заяви след заседанието, че сред свидетелите е липсвала акушерка. Именно тя е била на смяна в деня на раждането на двете деца и е напуснала работа два дни след това.
Пред съда разпитаният екип от болницата каза, че всичко е било наред с гривничките, цифрите са съвпадали. Това бяха думите на шест човека. Други трима също потвърдиха това.
„Номерата на гривничките са проверени, дали отговарят една на друга, проверени са да няма фабричен дефект, че са поставени от акушерката“, заяви още Величка Костадинова.
През януари от болницата заявиха, че ще наемат външен правен консултант, заради високите парични претенции на семействата на разменените бебета. Тогава стана ясно, че за причинени неимуществени вреди на майката Севда Михайлова са поискани 300 000 лева, чрез адвоката им.
АГ “Шейново” ще изиска становище, което да потвърди или оспорва иска на Михайлова, от правно лице, наето по външен договор, съобщи директорът й, доктор Румен Велев.
“Ние, като Съвет на директорите, не можем да преценим размера на тази сума дали е адекватен. И дали наистина това е точно справедливата сума, която трябва да бъде изплатена“, каза тогава Велев.