Предложението на България и още 7 държави, с което остават непроменени досегашните правила за класифициране на етеричните масла, беше прието от държавите членки от Съвета на ЕС, информират от Министерството на земеделието.
Това се случи в последния ден на шведското председателство на Съвета на ЕС. Според предложението се запазва досегашния метод за класифициране на етеричните масла.
Повод за тази дискусия е Регламента за законодателни промени, предложен от Европейската комисия. Промените включват класификацията, етикетирането и опаковането на вещества и смеси. Чиновниците на ЕК включиха клауза за преглед, която изисква нови анализи от Комисията. Те ще да бъдат представени след 4 години.
Министърът на земеделието Кирил Вътев представи позицията си, която защитава производителите на етеричномаслени култури на България, на заседанието на Съвета по земеделие и рибарство, което се проведе на 26 и 27 юни в Люксембург.
Той заяви, че България настоява да се запази настоящият подход към класифицирането на етерични масла, за да продължи традиционното отглеждане на култури в ЕС. Една от причината, която изтъкна той е запазване на доходите на заетите в сектора земеделски производители и сезонни работници.
Вътев настоя за премахването на етеричните масла от концепцията за комплексни вещества. По този начин те ще продължават да бъдат класифицирани по настоящия подход като вещества, а не като смеси. Ще се проведат още преговори с Европейският парламент за да бъде договорен финалния текст на регламента.
Според премиерът Денков европейският регламент, който се подготвя е злоупотреба с науката.