САЩ започват да ни строят 7 блок на АЕЦ „Козлодуй“. Министерският съвет одобри проект на споразумение между правителствата на България и САЩ за сътрудничество в ядрената област, съобщиха от правителствена пресслужба. Споразумението е за сътрудничество по проекта за изграждане на нова ядрена мощност на площадката на АЕЦ „Козлодуй“ и ядрената програма за граждански цели на Република България. С решение на Народното събрание от м. януари 2023 г. се възлага на Министерския съвет да проведе преговори. И да сключи междуправителствено споразумение с правителството на САЩ. За изграждане на нова ядрена мощност в АЕЦ „Козлодуй“ с технология АР 1000. Проектът на споразумение подлежи на ратификация от Народното събрание.
Документът има за цел да създаде рамка за задълбочаване на сътрудничеството по проекта за изграждане на нова ядрена мощност в АЕЦ „Козлодуй“ и ядрената програма за граждански цели в Република България.
Въз основа на принципа на взаимната изгода и като се вземат предвид общите интереси и цели на двете държави.
Консултациите, обменът на експертен и технически принос за постигане на напредък при разработването на ядрената програма на България, участието на субекти от трети държави, при спазване на приложимото национално законодателство, в проектирането, изграждането и пускането в експлоатация на нова ядрена мощност в АЕЦ „Козлодуй“, идентифицирането на потенциално финансиране, насърчаването на ядрената енергия за граждански цели в рамките на ЕС са сред основните дейности по споразумението.
За България ядрената енергетика има важна роля при гарантиране на националната, регионалната и европейската енергийна сигурност. Тя осигурява енергия на достъпни цени. И е ключов елемент усилията за преминаване към нисковъглеродна икономика.
Стартирахме процедурата по изготвяне на процедурата за Оценка на въздействие на околната среда за блок 8 на АЕЦ „Козлодуй“. Това заяви министърът на енергетиката Румен Радев.
Министър Радев подчерта, че в момента България продължава политиката на развитие на допълнителни генериращи капацитети. И по-конкретно вече имаме устойчиви решения на МС на графика за изграждане на нов 7 блок на АЕЦ „Козлодуй“.
„Нашата цел е да имаме към 2034 г. присъединена към мрежата и функционираща част от новите мощности, по-конкретно блок 7. И с един хоризонт от две до три години, според процедурите, които имаме да извървим и по отношение на блок 8“, каза той.
Според него имаме предимството, че разполагаме с площадка, инфраструктура. Но и изграждаме и планираме допълнителна инфраструктура за тази нова площадка 2. Такава че тя да е подходяща за два блока, а не само за блок 7.
Избраната за момента технология е АР1000 на „Уестингхаус“.
„Това е продължение на усилия, които полагаме и на междуправителствено ниво, между правителствата на САЩ и България. Последното решение на МС от днес е решението на подкрепа за съгласуването на текста на междуправителственото споразумение. Съответно вече имам мандат за подписването на това споразумение. Надявам се това да стане в рамките на следващия месец. Всички текстове са съгласувани и уточнени между партньорите“, заяви министър Радев.
Той посочи, че споразумението не се фокусира само върху избора на технологията. Но и позволява едно по-широко сътрудничество в обмена на знания, опит и информация, развитие на кадри и допълнителни технологии.
„И нещо, което е много важно да развиваме взаимни проекти за преработка и дългосрочно съхранение на високоактивни отпадъци“, подчерта енергийният министър.
Той съобщи, че има вече утвърден работен график, по който се движим. По него сме в процедура на покана на потенциални строителни като партньори на блок 7.
„Очакваме до 2 февруари първите апликационни форми, за да успеем да направим съответно една кратка листа с квалифицирани строители. Към тях има определени изисквания за оборот и опит. Ще направим избор на партньор и строител, така че към юни да сме в състояние да оформим споразумение. Нашата цел е до лятото на следващата година да завършим с инженеринг първа фаза и да имаме възможността да се придвижим към приемане на окончателно инвестиционно решение. След това ще възложим производството на оборудването с дълъг срок на производство. Надявам се, че именно това ще са поредицата от стъпки, които да направят този процес необратим и осъществим в сроковете, за които говорим. Проектът е постижим категорично“, подчерта министър Радев.
Той заяви, че се работи много активно по програма за алтернативна преработка извън Русия на отработеното изтощено ядрено гориво от блокове 5 и 6 на АЕЦ „Козлодуй“.
Още новини четете в секция Бизнес