САЩ, Япония и Филипините сключиха споразумение за отбрана. Президентите на Съединените американски щати и Филипините Джо Байдън и Фердинанд Маркос младши и министър-председателят на Япония Фумио Кишида обявиха редица споразумения между страните, сключени по време на срещите във Вашингтон. По-специално те се отнасят и до укрепване на сигурността.
В изявление администрацията на президента на САЩ нарече тази първа среща на върха между трите индо-тихоокеански морски демокрации „историческа“ и „кулминация на десетилетия партньорство“ и усилия на правителствата на държавите.
„Нашите три страни споделят силен ангажимент за свободен и отворен Индо-Тихоокеански регион, който е свързан, проспериращ, сигурен, приобщаващ и устойчив. Ние приветстваме координацията и сътрудничеството с широк кръг от партньори, които споделят тези цели… Освен това ние Приветстваме усилията за подкрепа на мирен и стабилен, основан на правила индо-тихоокеански регион, включително Quad, AUKUS и тристранното споразумение САЩ-Япония-ROK“, се казва в изявление на Белия дом.
Лидерите на САЩ, Япония и Филипините представиха поредица от споразумения на 11 април. Включително:
Военна модернизация
Япония и Съединените щати обявиха планове за модернизиране на военния си съюз, включително военно командване на САЩ в Япония и повече съвместно разработване на отбранително оборудване.
В съвместното изявление на срещата на върха се казва, че новите системи за военно командване и контрол ще осигурят по-добра оперативна съвместимост и планиране в мирно време и при извънредни ситуации.
Той също така обяви планове за модернизиране на отбранителните комуникационни мрежи и комбиниране на способности за противовъздушна отбрана между САЩ, Австралия и Япония за противодействие на въздушни и ракетни заплахи .
Трябва да се отбележи, че според отбранителните планове двете страни ще създадат форум за определяне на областите на съвместно разработване и съвместно производство на ракети и поддръжка на военни кораби и самолети на САЩ.
Освен това ще бъде създадена работна група за обучение на пилоти на изтребители, включително използването на изкуствен интелект (AI) и усъвършенствани симулатори, както и съвместно разработване и съвместно производство на реактивни учебни самолети.
AUKUS, патрулиране в Южнокитайско море и Индо-Тихия океан
По време на срещата на Байдън с Кишида стана дума за възможно участие на Япония в проекти за разширените възможности на пакта за сигурност AUKUS. САЩ, Обединеното кралство и Австралия създадоха AUKUS през 2021 г., за да противодействат на нарастващото влияние на Китай.
Според съвместно изявление от срещата на върха, трите съществуващи партньора на AUKUS обмислят сътрудничество с Токио в част от плана, който включва усъвършенствани способности и технологии в редица области, включително квантово изчисление, подводни, хиперзвукови, изкуствен интелект и кибер технологии .
В съвместното изявление също така се отбелязва „ескалиращото поведение“ на Китай спрямо КНДР в Южнокитайско море.
Освен това съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан каза по-рано тази седмица, че може да се очакват повече съвместни патрули в морето след учения между Съединените щати, Австралия, Филипините и Япония миналия уикенд.
Освен това САЩ планират съвместни патрули на бреговата охрана в Индо-Тихия океан през следващата година, както и съвместни морски обучения като планираното „около Япония през 2025 г.“.
В края на срещата на върха лидерите на страните заявиха, че Вашингтон също ще постави неразкрити „стоки за хуманитарна помощ“ във филипинските военни бази.
Бяха обявени и нови инвестиции в подводни кабели, логистика, чиста енергия и телекомуникации.
Плановете на Япония за кацане на Луната
Япония иска да кацне първия си астронавт на Луната с помощта на американския проект Artemis. Той предвижда връщането на хората на спътника до 2026 г. на фона на засилената конкуренция от страна на Руската федерация и Китай.
Така в съвместно изявление след резултатите от срещата беше обявена обща цел японски гражданин да кацне на Луната като част от мисията Artemis.
Припомняме, че преди това на 10 април японският премиер Фумио Кишида заяви, че Токио засега не планира да стане част от отбранителния пакт AUKUS, сформиран от Австралия, Великобритания и САЩ. Той добави, че Япония възнамерява да продължи тясното сътрудничество с всяка от страните от този съюз.
Нека добавим, че ръководителят на японското правителство Кисида също обеща силна подкрепа за Украйна на срещата с президента на САЩ Байдън .
Източник – Reuters/Превод:SafeNews