САЩ очакват европейските съюзници от НАТО и Канада бързо да увеличат броя на пилотираните и безпилотните самолети и кораби, които допринасят за отбранителните планове на Алианса. Причината е, че Вашингтон се оттегля в тези области, заяви висш американски генерал.
Изявлението на генерала от ВВС на САЩ Алексъс Гринкевич, върховен главнокомандващ на НАТО и ръководител на американските сили в Европа, последва решението на администрацията на Тръмп да намали обема на американските военни способности, достъпни за НАТО в случай на криза.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп многократно е критикувал НАТО и е казвал на европейските членове, че ще трябва да поемат основната отговорност за конвенционалната отбрана на континента. Миналия месец САЩ уведомиха съюзниците си за решението да намалят приноса си към рамка, известна като Модел на силите на НАТО, която включва пул от сили, които могат да бъдат активирани по време на криза.
САЩ не разкриха публично подробности за планираните съкращения. Но те включват съкращения в широк спектър от възможности, включително зареждане с гориво на самолети, изтребители, дронове и военноморски кораби, заяви военен източник, пожелал анонимност.
Той посочи, че САЩ не са уточнили кога активите вече няма да бъдат достъпни за НАТО.
Но изявлението на Гринкевич, публикувано след среща на военните плановици на НАТО в сряда, беше първата публична индикация за това в кои области САЩ планират да съкратят първо и къде очакват съюзниците да се намесят.
„Пилотните и безпилотните летателни апарати и военноморските кораби са две области, в които Канада и европейските съюзници могат да се активизират сега и в близко бъдеще, тъй като Съединените щати намаляват силите, „снабдени“ към Модела на силите на НАТО в Европа и ги пренасочват другаде“, каза той.
По думите му има нездравословна взаимна зависимост в Модела на силите на НАТО от американските сили.
„Президентът Тръмп, министърът на отбраната Пийт Хегсет и други ясно заявиха, че това трябва да се промени и ще се промени. Потенциалната реалност на едновременен конфликт на няколко места го изисква“, каза още Гринкевич.
НАТО не очаква промените да доведат до пропуски в отбраната
Съюзът НАТО е под безпрецедентен натиск, като някои европейски страни са обезпокоени, че Вашингтон може да се изтегли напълно. Всяко голямо или внезапно съкращение на американските сили, достъпни за Алианса по време на война, само ще засили тези опасения.
Говорител на военния щаб на НАТО, полковник от американската армия Мартин О’Донъл, заяви, че областите, споменати от Гринкевич, са там където съюзниците вече имат или скоро ще имат достатъчни възможности. Това означава, че не се очаква да възникнат пропуски в отбраната.
„Нациите просто трябва да прехвърлят възможностите, които имат, на НАТО“, добави той.
Според плановете на САЩ броят на американските изтребители F-15 и F-15E, достъпни за НАТО, ще намалее с една трета до 99, а броят на дроновете MQ-4 и MQ-9 Reaper ще бъде намален наполовина до 12, според военния източник.
Той заяви, че по-малкото количество дронове MQ-9 биха навредили на възможностите за наблюдение на Алианса.
Джим Таунсенд, бивш висш служител на Пентагона, сега работещ в мозъчния тръст „Център за нова американска сигурност“, заяви, че ходът изпраща грешен политически сигнал към съюзниците на САЩ и към Русия.
„САЩ трябва да изразят силна подкрепа за съюзниците, тормозени от Русия, а не да изтеглят американските сили в Европа и да намаляват военните способности, обещани на НАТО“, каза той.
Reuters/превод: SafeNews





