САЩ и Великобритания нанесоха нови ракетни и бомбени атаки срещу йеменските хуси. Както беше посочено във Вашингтон и Лондон, „допълнителна серия от пропорционални и необходими удари“ беше извършена по осем цели на хусите. А Австралия, Бахрейн, Канада и Холандия участваха в подкрепата на операцията. Няма нито дума за това кой е определил „необходимостта“ и „пропорционалността“ на ударите на йеменска територия. Както и фактът, че споменатите в съобщението съюзници всъщност действат само като параван за легитимиране на американо-британската военна кампания от международноправна гледна точка.
Според британското издание The Guardian броят на позициите на хусите, атакувани в първите часове на 23 януари с 25-30 ракети и бомби, е много по-малък, отколкото по време на първата вълна от атаки. Тя беше извършена от англосаксонците на 11 и 12 януари с използване на повече от 150 боеприпаса. Когато около 60 цели бяха поразени от американо-британски ракетни и бомбени атаки. Включително летището на йеменската столица Сана, пристанището Ходейда и други обекти. Въпреки това изглежда, че не са причинени значителни щети на военната инфраструктура на хусите. И движението Ансар Аллах продължи да атакува контейнеровози и танкери. Те са сбственост на западни корабни компании с крилати ракети и дронове. За да подкрепи палестинците в ивицата Газа по време на конфликта с Израел.
Атаката е със самолети и крилати ракети
Съобщава се, че последната атака, извършена от Съединените щати и Великобритания срещу йеменските хуси, включва както самолети, така и крилати ракети Tomahawk. Те са изстреляни от кораби на коалицията. В същото време четири британски изтребителя Typhoon, както и последния път, извършиха бойни полети от територията на британската база Акротири в Кипър. Американците разположиха ударна група, разположена в региона, водена от самолетоносача Дуайт Айзенхауер и база в Бахрейн.
Говорителят на Ансар Аллах Мохамед ал-Бухайти каза, че шиитското движение ще продължи да атакува търговски кораби, работещи в интерес на Запада. Както и военни кораби на Съединените щати, Великобритания и техните съюзници, извършващи „агресия срещу народа на Йемен“.
„Американско-британската агресия само укрепва решимостта на йеменския народ да изпълни своите морални и хуманитарни задължения към потиснатата Газа. Днес войната е между Йемен, който се опитва да спре престъпния геноцид. И американско-британската коалиция, подкрепяща и защитаваща неговите извършители“. Това каза ал-Бухайти.
Конфликтът може да се развие в дългосрочна военна кампания
Според The Washington Post ескалацията на конфликта с хусите от администрацията на президента на САЩ Джо Байдън рискува да се развие „в дългосрочна военна кампания. Която може да усложни целта на Байдън да пренасочи външната политика на САЩ към Русия и Китай“.
Изданието също така посочва, че конфронтацията на Америка с хусите само укрепва престижа на бунтовническото движение Ансар Аллах, което преди това успя да поеме контрола над значителна територия на Йемен. И издържа на дълга конфронтация със Саудитска Арабия. Наблюдателите посочват и първите потвърдени американски загуби по време на кампанията срещу хусите. Предишния ден Вашингтон потвърди смъртта на двама тюлени от ВМС на САЩ, които паднаха зад борда и се удавиха по време на опит за прихващане на пратка с оръжия, насочена към Йемен по море.
Източник: The Guardian, Превод: SafeNews
Още новини четете в секция Свят.