Президентът на САЩ Джо Байдън отговори с категорично не на въпроса за изпращането на F-16 на Украйна, въпреки подновените призиви от страна на висши служители в Киев за спешна въздушна подкрепа.
Обединеното кралство също каза, че „не е практично“ да изпраща своите самолети в Украйна.
Междувременно френският министър Еманюел Макон каза, че „по дефиниция нищо не е изключено“ преди среща с украински министър.
Украйна твърди, че модерните реактивни самолети ще помогнат за защитата на небето от руски атаки.
Украинският президент Володимир Зеленски и висшите военни на страната казват, че не трябва да има табута върху такава военна помощ – но САЩ и техните партньори се опасяват, че това ще доведе до по-нататъшна ескалация с ядрена Русия.
Във вторник говорителят на военновъздушните сили на Украйна Юрий Игнат, цитиран от новинарския уебсайт на Украинска правда, каза, че Киев се нуждае от до 200 многоцелеви изтребители, като F-16, за защита на небето си.
Той добави, че Русия в момента превъзхожда Украйна пет до шест пъти по отношение на броя на военните самолети.
Произведените в САЩ F-16 ще бъдат значително подобрение на бойните самолети от съветската ера – предимно МиГ-ове, които Украйна използва в момента, които са направени преди страната да обяви независимост от СССР през 1991 г.
Байдън обаче многократно е отхвърлял молбите на Украйна за самолетите, като вместо това се е фокусирал върху предоставянето на военна подкрепа в други области.
Други западни съюзници обаче не бяха толкова категорични. В понеделник президентът Макон не изключи изпращането на свои военни самолети в Украйна, но подчерта, че това не трябва нито да нажежава допълнително ситуацията, нито да ограничава способността на Франция да се защитава.
Украинският министър на отбраната Олексий Резников сега е в Париж, където се очаква да обсъди въпроса с Макрон и френските военни служители.
Полша, друг ключов съюзник на Украйна, също не изключи изпращането на F-16 в Киев. Въпреки това полският премиер Матеуш Моравецки каза, че подобен ход ще бъде възможен само в „пълна координация“ с други членове на НАТО.
Миналата седмица САЩ обявиха, че ще доставят на Киев 31 танка Abrams, обръщайки по-ранната си позиция по въпроса. Обединеното кралство и Германия също обещаха подобна подкрепа.
Украинският заместник-министър на външните работи Андрий Мелник приветства това съобщение, но поиска от съюзниците да създадат „коалиция за изтребители“, която също да предостави на Украйна Eurofighter, Tornado, френски Rafale и шведски Gripen.
Във вторник говорителят на министър-председателя на Обединеното кралство Риши Сунак каза, че не е запознат с официално искане от Украйна за самолети, добавяйки, че „британските изтребители Typhoon и F-35 са изключително сложни и отнема месеци, за да се научат пилотите как да летят с тях“.
„Като се има предвид, че смятаме, че не е практично да изпращаме тези самолети в Украйна“, заяви той.
Говорителят обаче каза, че Сунак „е имал интензивни дискусии с военни съветници“ и „заключението е, че като се има предвид численото предимство на Русия, една продължителна война на изтощение няма да е от полза за Украйна“.
Германия също заяви, че няма да изпрати бойни самолети в Украйна.
F-16 Fighting Falcon е широко смятан за един от най-надеждните изтребители в света и се използва от други страни, като Белгия и Пакистан.
Той може да бъде въоръжен с прецизно управляеми ракети и бомби и може да лети с 2400 км/ч, според ВВС на САЩ.
Възможностите за насочване на F-16 биха позволили на Украйна да атакува руските сили при всякакви метеорологични условия и през нощта с по-голяма точност.
Москва многократно е обвинявала НАТО, че е агресор чрез пълномощник, предупреждавайки, че по-нататъшната ескалация може да предизвика ядрена война.