Сърдечно-съдовите заболявания са водеща причина за заболеваемост и смъртност в цял свят. Проблемът е особено актуален и у нас, тъй като по отношение на тях страната ни заема една от челните позиции в световен мащаб.
Официалните данни сочат, че в България на всеки трима, двама умират от сърдечно-съдови заболявания. Причините за тези резултати са много. Една от тях е начинът, по който живеем и колко отговорно се отнасяме към здравословното си състояние. Не на последно място е и липсата на превенция, особено при по- младите хора, въпреки че през последните все по- често се случва някои от тях да получават инфаркт и дори да губят живота си в следствие на това.
Истината е, че в страната ни има много добре развита мрежа за лечение на сърдечно- съдовите заболявания. Специалистите с които разполагаме са световно признати, но за съжаление в повечето случаи лекарите виждат последствията от липсата на превенция. Не рядко когато се стигне до установяване на заболяването, то вече е късно.
Именно заради стряскащите статистики екипът на SafeNews се обърна към кардиолога д-р Иван Панов от Медицински комплекс „Доверие“, който ще даде отговори на редица въпроси свързани със сърдечно- съдовите заболявания, как да се предпазим от тях и кои са факторите, които ни подлага на риск.
Цялото интервю със специалиста гледайте във видеото на SafeNews:
Високо кръвно налягане
Хипертонията или както е по- известно, високо кръвно налягане е едно от най- често срещаните състояния свързани със сърдечно- съдовата система. Факторите, които могат да го предизвикат са много и различни. Стрес, хормонални проблеми, прекарване на различни вирусни заболявания, неблагоприятна среда на живот и развитие, физическа натовареност, затлъстяване и др.
Ако високото кръвно налягане се задържи твърде дълго, често води до сериозно увреждане на кръвоносните съдове. Това, на свой ред, създава различни усложнения, някои от които могат да бъдат и животозастрашаващи.
През повечето време високото кръвно налягане не се проявява с физически симптоми, докато не достигне изключително високи стойности. Неслучайно хипертонията е позната още като „тихия убиец“.
Въпреки това, симптоми има. При рязко повишаване на кръвното налягане, човек може да изпита главоболие в тила, което се увеличава при физическо усилие, гадене, повръщане, световъртеж, зачервяване на очите от кръвоизливи под конюнктивата, замъглено или двойно виждане, кървене от носа, сърцебиене, задух. Всеки, който изпитва тези симптоми на първо място трябва да измери кръвното си налягане и второ незабавно да потърси медицинска помощ и консултация с кардиолог.
Инфаркт
Както вече споменахме възрастовата граница на хората, получаващи инфаркт у нас е паднала драстично. Все по често пациенти под 40 годишна възраст са покосявани от сърдечен удар и за съжаление не малко са и случаите с летален изход. Една от основните причини за черната статистика, според лекари е затлъстяването. Други фактори са нездравословното хранене, заседналия начин на живот, стреса, тютюнопушенето, неконтролираната хипертония и разбира се диабетът.
Инфарктът на миокарда е най-разпространеното и животозастрашаващо спешно сърдечно заболяване. Той настъпва поради недостиг на кислород към сърдечния мускул. В резултат на това миокардът се уврежда и част от тъканта му загива.
По-голямата част от инфарктите се причиняват от кръвни съсиреци или откъснати атеросклеротични плаки, които запушват коронарните артерии. Ако кръвообращението не се възстанови максимално бързо настъпват необратими промени, които водят до тежки увреди, инвалидизация, дори смърт.
Не всички хора, които получават инфаркт имат еднакви симптоми или са с еднаква тежест на симптомите. Някои имат лека болка, при други тя е по-силна. Има случаи при които липсват симптоми. При някои първият признак може да е внезапен сърдечен арест (спиране на сърцето). Но колкото повече симптоми обаче имате, толкова по-голяма е вероятността да имате миокарден инфаркт.
Някои инфаркти възникват внезапно, но много хора имат предупредителни признаци и симптоми часове, дни или седмици преди това. Най- често срещаните са чувство на натиск, стягане или болка в гърдите или ръцете, която може да се разпространи към врата, челюстта или към гърба. Друг симптом, който най- често се проявява при по- възрастни хора е гадене и болка в корема. Други по изразени симптоми са задух, внезапна умора, замайване, понякога и внезапна загуба на съзнание.
Никога не е късно да направите нещо за Вашето здраве! Намаляване на риска от сърдечно- съдови заболявания е възможно! Елиминирайте факторите, които можете да контролирате и се съобразявайте с тези, които не можете. Профилактичните прегледи, физическата активност, отказването от вредните навици, здравословното хранене и намаляването на стреса могат да предотвратят не само сърдечно- съдовите заболявания, а и редица други здравословни проблеми. Грижете се за Вашето тяло и то ще ви се отблагодари със здраве!