Броят на протестиращите в Сърбия надхвърли 500 000 души, което е всеки 14-ти жител. Даже сърбите не искат „Чебурашка“ да ги ръководи. Така те наричат президентът Александър Вучич, който призова всички да опазят мира.
„Ако не, държавата ще гарантира сигурността на своите граждани“, заяви още снощи сръбския държавен глава.
Както вече съобщихме Белград е арена на най-масовия протест в историята, като стотици хиляди студенти и техни поддръжници искат оставката на сръбския президент. С червен килим и факли посрещнаха снощи ученици и студенти, дошли пеша или с велосипеди от различни краища на страната.
Това е най-големия антисистемен протест в Сърбия.Той е свикан по призив на студентите, които от края на ноември блокират над 60 факултета заради трагедията в Нови Сад.
През ноември миналата година в северния сръбски град падна бетонната козирка на жп гарата, при което загинаха 15 души.
Днешният ден беше помрачени от инцидент, при който кола се вряза в протестиращи в белградския квартал „Жарково“. Трима души бяха ранени. Полицията арестувала 50-годишен водач на автомобила. Шофьорът е оказал яростна съпротива, но е бил овладян и задържан, съобщиха сръбски медии.
Инцидентът обаче не спря напора на прииждащите от всички краища на Сърбия млади хора, които искат да заявят повече от ясно – „Стига!„.
В Сърбия студентите решиха да направят Майдан.
Остатъците от някое NGO си върши работата.
Обещава много, дава малко, използва буквално до кръв и после захвърля младите на боклука. pic.twitter.com/54uOjPf10h— ANNA IS BACK17 (@AnnaisBack17Is) March 15, 2025
Както SafeNews вече съобщи сръбската столица осъмна днес без градски транспорт и всички се придвижват пеша до различните пунктове в града. Всичко е огранизирано от студентите, които постоянно публикуват насоки и препоръки в официалния си профил в Инстаграм „Студенти от блокадата“.
На всяко кръстовище в центъра на Белград има полицаи, които отклоняват автомобилите.
От съображения за сигурност сградата на парламента (Народната Скупщина) е заключена до 17 март и около нея има изградена метална ограда.
Броят на протестиращите вече надхвърли 500 000 души.
Между другото, това е всеки 14-ти жител на Сърбия, включително децата и възрастните хора.
Даже сърбите не искат Чебурашка да ги ръководи..
Белград е арена на най-масовия протест в историята, като стотици хиляди студенти и… pic.twitter.com/VjJ9J1UlFF
— Тодор Цветанов (@comrealiti) March 15, 2025
И както и у нас, всеки протест си има „контрапротест“
Ветерани от армията образуваха жива верига пред парламента в Белград в защита на режима на Александър Вучич.
Кръговото кръстовище на Автокоманда беше блокирано малко след обяд. Тази сутрин е дошла заповед от Министерството на вътрешните работи всички превозни средства на Белградската градска транспортна компания да бъдат изтеглени в гаражите „от съображения за сигурност“.
Резиденцията на президента е отцепена от войници и специални части. Това е наистина показателно за мащаба на действията.
Голям брой протестиращи не само от Белград, но и от други градове се събраха пред Община Нови Белград. След 11 часа към тях се присъединиха студенти, фермери и граждани, събрали се по-рано в Земун.
Пред сръбския парламент в 11:52 беше отдадена почит на жертвите от Нови Сад с 15-минутно мълчание.
Председателят на опозиционната Демократическа партия
„Щом не мога да вляза в парламента като депутат, аз отивам на протеста заедно със студентите. Елате на мирен протест, за да победим заедно!“, каза председателят на опозиционната Демократическа партия Сърджан Миливоевич в профила на партията в социалните мрежи.
Социалистът Бранко Ружич изненадващо обяви, че ще участва в днешния протест. Пред регионалната телевизия Eн1 Ружич каза вчера, че никой не може да го възпрепятства да се разхожда из Белград.
Сръбската социалистическа партия е коалиционен партньор на Сръбската прогресивна партия в правителството, оглавявано от Милош Вучевич. Председател на Сръбската социалистическа партия е Ивица Дачич, който заема поста вицепремиер и министър на вътрешните работи в кабинета.
Милош Вучевич подаде оставката на правителството на 28 януари след нападение с бейзболни бухалки на група протестиращи студенти пред офиса на управляващата партия в Нови Сад. Оставката все още не е констатирана от Народната Скупщина и на практика правителството се ползва с пълните си правомощия.
Тракторите, които вчера направиха колона около Пионерския парк, където контрапротестиращи студенти лагеруват заедно с бивши военни и граждани от Косово и Босна, осъмнаха с нарязани гуми и счупени стъкла.
Сръбските студенти организират протести вече четири месеца в различни големи градове в Сърбия с искания за поемане на отговорност за смъртта на 15-те души в Нови Сад.
С блокади и протести студентите призовават за публикуване на цялата документация по ремонта на гарата, за да се установи чия е отговорността за трагедията, повдигане на обвинения срещу нападателите на протестиращи на предишните протести, както и прекратяване на процесите срещу арестуваните досега демонстранти.
Управляващите обявиха, че всички искания на протестиращите са изпълнени, но студентите застават зад мнението, че исканията им не са изпълнени докрай.
Бившият премиер на Сърбия Зоран Живкович вижда сходни картини както през 90-те години
Тогава той бше една от водещите фигури в протестите, довели до свалянето на Слободан Милошевич от власт. По думите му Сърбия днес е в положението, в което беше 10 години преди убийството на Зоран Джинджич, т.е. „в много лоша позиция“.
„Имаме власт, която е комбинация от примитивизъм, престъпност и корупция. Всичко, което не е добро, нито държавата, нито един народа“.
Живкович описва президента Александър Вучич като „човек с много проблеми“, което му напомня за бившия държавен глава – Слободан Милошевич.
„Мисля, че имат една и съща диагноза, психична – и единия и другия. И двамата водиха политика, която застраши, а след това и унищожи бъдещето на Сърбия. И това беше очевидно и тогава, и днес“, подчерта още Живкович.
Преди 22 години съдбата го поставя на изпитание – да поеме властта в Сърбия часове след убийството на неговия приятел и най-близък съратник Джинджич.
Като министър-председател и дотогавашен министър на вътрешните работи, Живкович въвежда извънредно положение и провежда безпрецедентната по мащабите си операция „Сабя“. Арестуваните са хиляди, стотици са обвинените.
Димитър Димитров/ SafeNews