Русия получи мощен дипломатически шамар от един от най-близките си приятели в Европа. Сърбия обърна гръб на Москва с думи, които допреди година изглеждаха немислими. Председателят на сръбския парламент Ана Бърнабич заяви, че Белград не разглежда Москва като „братска страна“ и определи войната в Украйна като „акт на агресия и нарушение на международното право“.
Балканската политика – мястото, където вчерашните „вечни братя“ днес си разменят дипломатически шамари с усмивка пред камерите
Бърнабич подчерта, че Сърбия подкрепя териториалната цялост на Украйна и припомни, че страната е подкрепила изключването на Русия от Съвета на ООН по правата на човека. Тя отбеляза още, че сръбските власти нееднократно са осъждали руското нахлуване, определяйки го като грубо нарушение на международното право.
„Не бих започнала да наричам тези отношения братски“, заяви Бърнабич, като добави, че контактите между сръбския президент Александър Вучич и Владимир Путин не се различават особено от разговорите, които други европейски лидери водят с Кремъл.
Тя дори даде пример със словашкия премиер Роберт Фицо. Изказването предизвика бурни реакции сред проруски настроените среди в Сърбия и региона
В социалните мрежи започнаха обвинения в „предателство“, а коментатори заговориха за исторически обрат в отношенията между Белград и Москва.
Иронията е почти литературна:
Десетилетия наред Кремъл гради образа на Русия като най-близкия защитник на Сърбия, а сега от Белград идва хладен сигнал, че геополитиката е по-силна от романтичните митове за „славянско братство“.
Думите на Бърнабич се приемат като още един знак, че Сърбия внимателно се опитва да балансира между традиционните си връзки с Москва и стремежа си към по-близки отношения с Европейския съюз. Изглежда, че кръгът от „лоялни съюзници“ на Кремъл бързо се стеснява. А когато дори едни от най-предпазливите партньори на Русия започнат публично да се дистанцират, това вече не изглежда като временен дипломатически жест, а като по-дълбока промяна в политическите настроения на Балканите.
Когато дори най-лоялните партньори започнат внимателно да се отдръпват, това вече не е дипломация. Това е сигнал, че корабът е потънал и съюзниците просто са спрели да се преструват, че не виждат айсберга.
Източници: „Kurir“, Blic





