В кафе в центъра на Неапол синьора Анна споделя актуална информация за живота си, откакто съпругът й, който е мафиотски бос, излезе от затвора. Тя е посветила живота си на него. Анна поддържа семейството си сплотено, докато той излежаваше присъда в различни затвори в Италия. Синьора Анна е човек, който може да бъде наречен „съпруга на мафията“.
Но нейният свят и външен вид са галактики далеч от естетиката на съпругата на мафията, която стана популярна в TikTok. Няма кожено палто, няма големи слънчеви очила, няма ярки или смели цветни тениски или горнища с щампи на гепарди, няма черна малка рокля с преобладаващо деколте, няма дамска чанта Louis Vuitton.
Тук няма излишък или лукс
Няма и самочувствие, няма блясък, няма твърд акт на арогантност или превъзходство. Само лицето, на което са изписани трудностите и борбите за оцеляване.
Новата тенденция в TikTok е вдъхновена от 25-ата годишнина на семейство Сопрано и американския телевизионен сериал „Mob wives“. Това е по-скоро търговски продукт, отколкото отражение на жестоката реалност на италианските мафии и организираната престъпност.
Има толкова много противоречия с представите и изображенията на жените от мафията днес
Продължаваме да използваме мъжкия поглед и да ги възприемаме като бляскави и глупави жени, интересуващи се само от несериозни неща. Ала това е в пряко противоречие със самата същност на мафиите.
Дрескодът на истинските мафиотски жени
Мафиите по природа са тайни общества, въпреки че някои са по-видими от други. Основната им цел е да контролират територията, да печелят и да изперат своите незаконно придобити печалби в законната икономика и да имат достъп до политици. Това прави показните дрехи неуместни. Но културните различия между мафиите означават, че съществуват и различия в начина на обличане.
Съпругите на италианската мафия се различават от съпругите на американската мафия, защото структурираната итало-американска мафия се развива през 30-те години на миналия век в различен исторически контекст на капитализма и американската мечта. Въпреки че итало-американската мафия е представена като предимно мъжка мафия, босовете на петте фамилии в Ню Йорк през 30-те години (Бонано, Коломбос, Гамбинос, Дженовезес и Лукезес) са имали дискретни съпруги до себе си.
До 90-те години на миналия век новото поколение италианско-американски босове бяха напълно интегрирани в гражданското общество.
Така бизнесът им и техните жени станаха малко по-малко дискретни, срамежливи и невидими
Това отразява очарованието на американското общество от мафията, знаменитостите и пищната култура. Това са бляскави жени, които се появяват като трофеи върху ръцете на своите мъже. Те нямат нито една грижа на света.
Филмите и телевизията имаха голям пръст в това. Филми като Scarface (1932) и трилогията The Godfather (1972 до 1990) създават образец на това какъв трябва да бъде един гангстер. Те бяха последвани от вълна от филми през 90-те като Goodfellas (1990), King of New York (1990), Donnie Brasco (1996) и други.
Изненадващо, холивудските опростявания, погрешни схващания и стереотипи са възприети от някои от самите престъпници. Бивши мафиоти разказват как са били вдъхновени от филми като „Кръстникът“. Как това е диктувало техния дрескод и маниери.
Тези филми също вдъхновиха много различни образи на жени от мафията
Те объркват и припокриват нашето разбиране за тях. В тях дамите са обекти и разширения на босовете. Те могат да имат всичко и са овластени, като се обличат по смел начин. Те без усилие не са наясно или не са запознати с насилствената престъпност и сложните техники за пране на пари, използвани от техните хора.
Жените от американската мафия имат амбивалентен статус. Те са представяни предимно като пасивни наблюдатели, модни икони без истинска престъпна агенция.
Това е много различно от жените на италианската мафия – сицилианската, неаполитанската и калабрийската. На по-високо ръководно ниво жените традиционно остават тактични и невидими за доброто на организацията. Невидимостта на жените е ключова за печалбата и дългосрочното оцеляване на клана.
Жените обикновено се обличат в черно (като добрите средиземноморски вдовици) или в трезви цветове,
Мафиите са разбрали, че това отклонява вниманието от тях и евентуалното им престъпно съучастие. Този моден избор показва, че „тук няма какво да се види“.
По този начин жените от италианската мафия винаги са били изобразявани като пасивни и невежи странични наблюдатели, а не видими и гръмогласни съпруги на мафията. Важните жени от италианската мафия може да харесват маркови дрехи, лукс и екзотични почивки. Те обаче никога няма да се изтъкнат с парите си.. Тяхната дискретност, както и участието им е жизненоважно за съществуването на престъпната група.
Ярък пример е Мария Ликиарди, известна като „пичирела“ (малката)
Тя беше осъдена на 13 години затвор през 2023 г. Личиарди се е занимавал с изнудване като бос на клана на престъпния синдикат Licciardi Camorra. Тя еше известна като истинска „madrina“ (кръстница).
Друг пример е Анджела Русо, известна като „nonna eroina“ (баба хероин)
Тя е заподозряна като куриер на наркотици между Палермо и континенталната част на Италия. По време на процеса през 1982 г. тя обясни, че всъщност е действала като шеф.
TikTok, прославящ престъпния подземен свят
Съвсем наскоро, на улично ниво на мафиите, нещата може да се променят. Използването на Instagram и TikTok експлодира сред младите. Неапол е особен център на продукцията на TikTok, като много от младите се фокусират върху мафиотски образи, символи и послания, както и върху neomelodica (италианска поп музика).
Жените са част от това демонстриране на социален статус в публикации, показващи най-новите им дрехи, пластични операции и ваканционни дестинации. Въпреки това, ако тези жени бяха важни в престъпната група, те вероятно нямаше да се показват по този начин. А по-скоро биха се опитали да не бъдат забелязани.
Често тези изградени образи са празни, повърхностни илюзии. Те крият от света ежедневната мизерия, страдание, жертви и стратегии за оцеляване на много жени и семейства.
Няма „мафиотски шик“
Съществуват по-скоро ежедневните притеснения да сложите храна на масата. Да не бъдете хванати или убити от съперниците си. Да държите децата си далеч от улицата, за да не се присъединят към новоизгряващия клан.
Много от тези жени идват от бедност. Изправен пред живот в ужасяващи жилища, липса на образование и малко възможности за работа. Единственият реален начин за печелене на пари и оцеляване е чрез нелегалната икономика и организираните престъпни групи. Тези незаконни възможности за правене на пари обаче не са стабилни. Това означава, че те все още нямат гарантиран постоянен поток от приходи.
Синьора Анна, например, трябва да работи дълги часове като чистачка, за да плати наема си, сметките и да купи храна за нея и съпруга си. Той все още не може да работи.
Средствата все още са много оскъдни, често няма какво да пести, а понякога жени като нея остават без пари
Тенденцията на TikTok по същество отвлича вниманието от справяне с истинските трудности, с които момичетата и жените се сблъскват ежедневно в пространствата на организираната престъпност. То допринася за нашето нормализиране на насилието и прекомерното богатство, което босовете правят незаконно. Той също така поддържа стереотипа за жените като странични наблюдатели, които се облагодетелстват от престъплението, но не са активни участници в него.
TikTok може да е пълен с млади жени, представящи външния вид на жените си на мафията, но в крайна сметка те омаловажават и бляскат мафиите и организираната престъпност, които остават истински социален проблем.
Коментарът е на Натали Зауер за The Conversation/Превод: SafeNews
Още новини четете в категорията Свят
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News