Само през трупа ми! Така министъра на културата на Рим отговори на предположението, че статуя, продадена на Адолф Хитлер от Бенито Мусолини, трябва да бъде върната в Германия. Това предизвика гняв не само у него, но и у цяла Италия.
Дискоболът на Ланцелоти е открит в римска вила през 1781 г. Той привлича вниманието на германския диктатор, когато посещава Рим през 1937 г. Копие от 1-ви век на изгубен бронзов оригинал от гръцкия скулптор Мирон, се е превърнало в символ на арийската мъжествена красота. Той е използвана от Лени Рифенщал в пропаганден филм, посветен на Олимпийските игри в Берлин през 1936 г.
Рифенщал използва най-съвременната филмова технология, за да накара мраморът на статуята да се преобрази в плътта на германския атлет Ервин Хубер
След това произведението е закупено от Хитлер през 1938 г. За него той дава едва 5 милиона лири, което се равнява на 15 милиона евро днес. Диктаторът надделява дори над възраженията на италианските културни власти и министъра на образованието Джузепе Ботай. Статуята беше върната като неотменна част от културното наследство на Италия след войната от Родолфо Сивиеро. Той бе ръководител на „мъжете на паметниците“ на страната.
Сега има призиви статуята да се върне обратно в Германия.
„Само през трупа ми“, контрира Дженаро Санджиулиано, днешният министър на културата на Италия. Той научи, че музеят „Глиптотека“ в Мюнхен, в който се помещава Германската държавна колекция от антики, е предявил претенции за шедьовъра. „Произведението трябва да остане в Италия, защото е национално богатство.“
Противоречията относно собствеността му възкръснаха, когато директорът на Националния римски музей Стефан Вергер изпрати писмо колегата си в Мюнхен. В него той поиска връщането на мраморната му основа от 17-ти век.
Флориан Кнаус отхвърли искането, като добави, че не е в състояние да се откаже от претенциите на музея към самата статуя
„Скулптурата беше законно придобита от германската държава, след като беше предложена на музея Метрополитън в Ню Йорк. Италианските институции, които са на власт по това време, са съгласни относно износа“, пише Кнаус в писмо, съобщено първо от Corriere della Sera. „Репатрирането в Италия е нарушение на закона, според правното становище на баварската държава и нашия музей.“
Джузепе Ботай, внук на фашисткия министър на образованието, каза, че Хитлер се е възползвал от слабостта на Италия, за да купи статуята евтино
„Изненадан съм. Германската държава винаги е управлявала своето нацистко минало интелигентно“, каза Ботай пред Il Giornale. „Не разбирам как може да иска връщането на произведение на изкуството, което Хитлер е получил, използвайки слабостта на Мусолини, разменяйки го за доставки на дизел.“
Статуята зае почетно място в неотдавнашна изложба в Рим на произведения на изкуството, заграбени от Италия по време на войната. То е „символ на покоряването на фашистка Италия от нацистка Германия“.
Източник: The Times.
Още новини четете в категорията Свят.