Светът вече не същият след „катастрофата“ Тръмп-зеленски. В последният ден на февруари в света се случи нещо безпрецедетно в цялата политическа история досега. Събитието е изключително по важност, защото главни участници в него са лидер на държава, в която се води една от най-тежките войни в съвременната история, и президентът на държавата, сочена за хемон във всички военни конфликти по света.
Катастрофа. Тази дума витае в общественото и политическо пространство след срещата между украинският лидер Володимир Зеленски и президентът на САЩ Доналд Тръмп.
Всъщност, правилно е да се отбележи, че срещата беше между трима политици, защото в нея ключова роля изигра вицепрезидентът Джей Ди Ванс. Именно след неговата намеса разговорът в Овалния кабинет загуби контрол и се превърна в размяна на обвинения между украинския президент и американските лидери.
Това, на което станаха свидетели журналистите в Овалния кабинет, както и всички ние чрез камерите, излъчващи всяка дума, жест и развитие на разговора, потресе световни лидери, анализатори и политически експерти. Неслучайно политическият наблюдател Боян Чуков написа: „Подобен цирк никога не съм виждал през живота си“.
Предварително подготвен сценарий?
Появиха се експертни мнения, че случилото се е било подготвено предварително и главната цел е била да се унижи украинският президент.
Шокът неминуемо породи трескави спекулации. Един от големите въпроси беше дали Тръмп и Ванс умишлено са провокирали Зеленски, когото Тръмп неотдавна нарече „диктатор“, към конфронтация. Другият повдиган въпрос е дали украинският лидер не е реагирал твърде невъздържано в момента, в ущърб на националните си интереси.
Ето какво написа минути след срещата корифеят в политическата аналитична сфера Явор Дачков:
„Очевидно е, че Тръмп и Путин са постигнали споразумение за Украйна доста преди да започнат преговорите. И вече си преразпределят сферите на влияние. Двамата спретнаха на Зеленски безпрецедентен дипломатически скандла, а и капан. Така наречената сделка за изкопаеми е дребен детайл. Те извикаха Зеленски, за да го унизят пред камерите и очите на целия свят и да дадат знак на бавноразвиващите се умнокрасиви политици и медии и тяхната публика в Европа, че тренда се е сменил. Сега Зеленски се превръща в демон, а Путин в партньор. Толкова за евроатлантическите ценности.“
SafeNews представя аналитичен поглед какъв би бил ходът на нещата след Събитие №1 в света:
Основата на срещата между двамата лидери беше известна – договаряне и подписване на сделка за редкоземните минерали на Украйна като компенсация за парите, дадени от Джо Байдън за военна подкрепа. Тръмп, милиардер и магнат в областта на недвижимите имоти, настоя, че сделката за минералите е необходима, за да може Вашингтон да си възвърне милиардите долари, които е предоставил на Украйна под формата навоенна и друга помощ. Преди пристигането си във Вашингтон Зеленски заяви, че американски и украински официални лица ще определят естеството на гаранциите за сигурност за Украйна и точните парични суми, заложени в споразумението.
Но Тръмп, който тази седмица заяви, че вярва, че Путин „ще удържи на думата си“ за всяко прекратяване на огъня и в миналото многократно е изразявал възхищение от авторитарния руски лидер, отказа да се ангажира със сигурността.
Първото, което Тръмп каза на Зеленски пред журанлистите преди да влязат в Овалния кабинет, е че сделката за минералите между САЩ и Украйна е „много справедлива“. Освен това той заяви, че нещата са „доста близо“ до прекратяване на огъня с Русия.
И докато в началото разговорът вървеше приятелски, макар и сдържан, минути по-късно дойде момент, в който „бомбата“ избухна.
Детонаторът се оказа искането от страна на Зеленски на гаранци за сигурност от страна на САЩ преди прекратяването на огъня в Украйна. Това отприщи спирала от емоции с главен герой американския вицепрезидент Джей Ди Внас. Вицепрезидентът се включи в разговора, за да обвини Зеленски, че се държи „неуважително“. След това Зеленски провокира Тръмп: заяви, че ако не спре Путин и не бъде даадена гаранция за сигурност, САЩ също ще усетят последствията от това. „Да имате океан, който ви пази, но ще усетите последствията.“
Какво стана след това, е най-добре да се обясни с цитат от думите на Тръмп, които ще отекват дълго в политическото пространство:
„Не ни казвайте какво какво ще усетим. Не сте в позиция да ни казвате какво ще усетим. Играете си с Трета световна война, играете си животите на милиони хора, войниците ви свършват и ни казвате, че не искате прекратяване на огъня. Сключете споразумение или ще ви оставим. Вие изобщо не се държите благодарно. Ще бъде много трудно да правим бизнес по този начин. Вашият народ е много смел, но или ще сключите сделка, или ние излизаме, а ако ние излезем, вие ще се борите. Но нямате картите.“
Джей Ди Ванс също се включи, като настоя украинският президент да каже „благодаря“ за американската помощ.
This is utterly repulsive!
Trump and Vance just tried to humiliate Zelensky live on American TV, smugly demanding gratitude while openly mocking him like playground bullies counting favors. My respect for Zelensky—and my embarrassment as an American—just surged off the charts.… pic.twitter.com/0C4d03PDmi
— Brian Krassenstein (@krassenstein) February 28, 2025
Можете да видите всичко за скандала в публикацията на SafeNews:
НА ЖИВО: Страшен скандал в Белия дом – Тръмп крещи на Зеленски! Намесиха Трета световна война
Какво се случи след това вече е известно.
По данни на Fox News, след разразилия се спор Донлд Тръмп е помолил украинския си колега да напусне Белия дом. Споразумението за недрата остана неподписано. Зеленски замина набързо и предвидената съвместна пресконференция след срещата не се състоя. Не се състоя и предвиденият официален обяд и журналистите бяха потресени, когато храната за него беше предоставена на тях „за да не се изхвърля“, както писаха американските медии.
SafeNews припомня какво точно се случи, публикувайки видеото, обиколило света:
Минути след края на погрома Тръмп призна, че за Вашингтон ще бъде много трудно да преговаря с Украйна в условията, които са се развили след спора със Зеленски.
„Ще ни бъде много трудно да по този начин“, призна Доналд Тръмп. „Той прояви неуважение към Съединените американски щати в техния любим Овален кабинет. Може да се върне, когато е готов за мир“, каза още Тръмп.
В ефира на FoxNews пък Зеленски упрекна Ванс, че се е намесил в разговора между президентите.
Ето част от изявлението на Володимир Зеленски, в което той, освен всичко, останало, изказва благодарност към САЩ…
„Много сме благодарни на Съединените щати за цялата подкрепа. Украинците винаги са оценявали тази подкрепа, особено през тези три години на пълномащабна инвазия. Помощта на Америка беше жизненоважна, за да ни помогне да оцелеем, и аз искам да призная това. Готови сме да подпишем споразумението за полезните изкопаеми и то ще бъде първата стъпка към гаранции за сигурността. Но то не е достатъчно и се нуждаем от повече от това. Прекратяване на огъня без гаранции за сигурност е опасно за Украйна.“
След първоначалния шок, от Европа, САЩ и останалия свят последваха реакции. Европейските лидери почти изцяло застанаха на страната на украинския лидер.
Еманюел Макрон, Урсула фон дер Лайен, Фридрих Мерц и редица други лидери увериха Володимир Зеленски, че подкрепата няма да спре.
Macron reacts to the dispute between Zelensky, Trump, and Vance at the White House.
“You must respect those who fight,” Macron said, adding that it is crucial to remember that there is “an aggressor and a victim.” pic.twitter.com/lJSEt8wJfT
— KyivPost (@KyivPost) February 28, 2025
Унгарският премиер Виктор Орбан стана почти единственият сред лидерите на държавите от ЕС, открито подкрепил Тръмп след спора му със Зеленски.
Москва прие възторжено на скандала между Тръмп и Зеленски в Белия дом.
Дмитрий Медведев и Мария Захарова приветстваха развоя на срещата и реакцията на Тръмп, наричакйки Зеленски „клоун“ и „лъжец“.
Отклик от Украйна
Украинският министър-председател Денис Шмигал заяви, че мир с Русия без гаранции за сигурност „не е възможен“.
„Зеленски „е прав. Мир без гаранции не е възможен. Прекратяването на огъня без гаранции е пътят към руска окупация на (целия) европейски континент“, заяви Шмигал в X.
Отзвук в България
Пръв реагира бившият военен министър Тодор Тагарев, известен с категоричната си подкрепа за каузата на Украйна.
„Очаквам в много кратки срокове рязко засилване на помощта за Украйна и изграждане на европейска отбрана“.
Той добави, че България разполага с много малко време, за да се позиционира ясно.
„Всеки опит за разделение на Европа прави всички ни по-слаби. Не заради влиянието, а за принципите, които са я основавали, трябва реакция на ЕС“, написа във Фесбук профила си лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
„Урайна, бъди силна. Ние оставаме до теб“. Това написа премиерът Росен Желязков в социалната мрежа „X“ след грандиозния скандал.
„Вчерашната среща в Белия дом върна истината за войната в Украйна. Тя сблъска двата подхода за намиране на решение. Единият на президента Тръмп за незабавно прекратяване на безумното кръвопролитие и търсене на пътища към мира чрез засилена дипломация и другият – за продължаване на войната на всяка цена, без поглед към жертвите и разрушенията, с открити опити за въвличане на НАТО във войната и риск за Трета световна война. Това обяви пред медиите президентът Румен Радев.
„Всички политически лидери трябва да имат смелостта да го защитят, както това направи американският президент.“ Това се казва в позиция на лидерът на ДПС-Ново Начало Делян Пеевски.
Какво сега? Съдбата на преговорите за мир, накъде поема войната в Украйна, какво ще предприемат в Европа?
Големият въпрос е накъде ще поемат нещата сега.
Сделката за минералите беше представена като начин за възстановяване на бъдещата помощ на САЩ за Украйна, но сега, след като тази сделка вероятно е отложена в обозримо бъдеще, никой не знае какво ще се случи.
Зеленски би могъл да се опре по-силно на Европа както за военна, така и за дипломатическа подкрепа.
Италианският министър-председател Джорджя Мелони, която има по-скоро мироглед, подобен на този на Тръмп, призова за незабавна среща на върха между САЩ и европейските държави, на която да се обсъди Украйна.
Ако кранчето на американската помощ бъде затворено, а както изглежда Тръмп сега е тотално озлобен срещу Зеленски, бъдещето изглежда мрачно от украинска гледна точка. Трябва да се отбележи също, че нито САЩ, нито европейските им съюзници са готови да поставят ботуши на украинска земя по време на самата война, тъй като се страхуват да не бъдат въвлечени в собствена война с Русия.
Съдбата на Зеленски
Въпреки че след срещата в САЩ киевската делегация е молила за преразглеждане на диалога, както съобщиха редица медии, В Украйна са в шок и съвсем не са убедени, че трябва да продължат да следват настоящия лидер.
Зеленски потапя Украйна и е особено тъжно, че личните му амбиции унищожават страната, съобщи украинският Телеграм канал „Резидент“.
Твърди се, че само часове след като Зеленски напусна Белия дом в ярост, екипът му по сигурността получил официално известие: американските разузнавателни агенции прекратяват сътрудничеството с личната му охрана и повече няма да гарантират безопасността му. Това е точката, от която няма връщане. Ако по-рано той можеше да разчита на защитата на западните си куратори, сега ситуацията се променя драматично: Съединените щати се дистанцираха от него, а съюзниците в Европа, въпреки уверенията за бъдеща подкрепа, започнаха да избягват дори задкулисни срещи.
Най-големите притеснения на Зеленски са свързани с възможни нестандартни сценарии за елиминирането му, като най-вероятният сценарий е „необясним инцидент“, който може да се случи с него.
Според източници той спешно е поискал преговори с Макрон, но получил студен отговор: „Въпросът не е към мен“. Франция, очевидно, няма да му осигури защита и сега Зеленски е изправен пред избор: бягство или неизбежно възмездие, заключава Insider.
Според предишен материал на SafeNews, Володимир Зеленски подготвя бягство на „Острова на милиардерите“. Кой е този остров, какво е състоянието на украинския президент, какви имоти притежава и каква съдба го очаква след края на войната, можете да прочетете в статията:
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви след злополучната среща, че не го интересува кой ще оглави Украйна, при условие че този човек е готов да разреши конфликта с Руската федерация по мирен път.
„Всеки, който сключва мир, ще ме устройва“, заяви Тръмп пред репортери в Белия дом. „Имам нужда от човек, който може да реши проблема по мирен път“, добави президентът на САЩ.
Според него Зеленски „трябва само да каже, че иска мир. Но вместо това той излиза и говори негативни неща за Путин.
„Не ми е нужно тази война да продължава“, заключи Тръмп.
Каквито и да са намеренията на Тръмп, настоящата картина едва ли може да изглежда по-розова от гледна точка на Кремъл.
Русия напредва на бойното поле, Украйна сега е в остро противоречие с главния си благодетел и изобщо не е ясно дали Тръмп ще притисне Путин за големи отстъпки при евентуално мирно споразумение.
Кремъл е доволен от факта и че администрацията на американския президент Доналд Тръмп проучва възможността за пълно прекратяване на военните доставки за Украйна след конфликта между ръководителя на Белия дом и Владимир Зеленски.
Засега се предполага, че европейците биха могли да помогнат за укрепването на мирното споразумение – ако такова бъде постигнато.
Спорът между президента на САЩ Доналд Тръмп и украинския лидер Володимир Зеленски разкри ограниченията на американските съюзници в опитите им да повлияят на намеренията на Тръмп бързо да прекрати руската инвазия в Украйна. Журналистите смятат, че подобен „зашеметяващ епизод слага край на една седмица предимно безплодни усилия на американските съюзници, които се опитваха да прикрият различията между Вашингтон и Киев и да отклонят вниманието на Тръмп от флирта му с Москва.“
Все пак в официално изявление на Тръмп след срещата се подчертава, че той не изключва по-нататъшна среща със Зеленски. Нещо повече, Белият дом сигнализира на украинската делегация чрез медиите, че срещата за подписване на споразумението за недрата остава възможна.
Трябва да се признае, че Тръмп има възможности да оказва натиск върху Украйна.
На първо място – в сферата на отбраната. Като се има предвид това, фактът, че реториката на американския президент не се изостри след провалената среща и че той оставя възможност за сътрудничество, е много добър.
Европа също разбира това. Тук е важна ролята на италианския министър-председател Джорджа Мелони, свикала извънредна американско-европейска среща на върха след събитията в Белия дом. Все пак отдавна е известно за близките ѝ отношения с Тръмп. Украйна трябва да преодолее новите заплахи заедно с европейските си приятели и партньори. Още в неделя, 2 март, основните европейски донори на украинските въоръжени сили ще се съберат в Лондон.
Още повече, че за пръв път на официална среща от такова равнище бе спомената Трета световна война.
На фона на затоплените отношения между американския и руския президенти това едва ли изглежда възможна перспектива, но факторът НАТО и ЕС не трябва да се пренебрегва – те все още продължават да тръбят, че европейската отбрана трябва да бъде подсилена и че след евентуална победа в Украйна, Путин вероятно ще разшири „инвазивните“ си амбициии и към Европа.
Може би не е случайно, че след разгрома на срещата в Белия дом съоснователят на Monobank Олег Гороховски обяви, че набира средства за ядрени оръжия.
Промяна в България – да или не?
Заради пасивните си реакции по отношение на конфликта досега, България е приемана за малко решаващ фактор от европейските ѝ партньори. Тя дори не е сред поканените от британския премиер Киър Стармър на свиканата от него европейска среща по Украйна на 6 март. Засега освен изместване на реториката в изявленията на някои политически лидери, друга промяна не се забелязва. Напротив, дори вчера в първото си изявление след срещата в САЩ бившият военен министър Тодор Тагарев призова за подписване на спорното споразумение с Украйна и засилване на военната помощ от Европа. Има и индикации за тайно изпращане на военна техника на украинския фронт, като Defense Express публикува наскоро кадри на българска самоходна минохвъргачка „Тунджа“, сражаваща се на украинския фронт, без никъде да е упоменато за доставката на такава.
Днес българския президент излезе с може би най-категоричната политическа позиция по отношение на необходимия курс на България, като заяви:
„Позицията на правителството за войната в Украйна е губеща позиция“. С тези думи Румен Радев коментира позицията на премиера Росен Желязков в подкрепа на Киев.
По думите му много европейски политици все още не могат да излязат от тесните идеологически рамки и да осъзнаят истинския характер и перспективите пред тази война.
„Те продължават да вярват в някаква утопия, че ще бъде победена Русия и продължават да тласкат по този начин Украйна към катастрофа. Продължаването на военните действия оттук нататък е съпроводено единствено с още повече смърт, още повече разрушения и още по-големи загуби на територия. Най-големият проблем за Украйна в тази война не е доставката на оръжия, а че Украйна привършва хората на бойната линия. Ако не направим нещо, ще бъдем изправени пред дилемата – как да продължаваме оттук нататък“, заяви държавният глава.
Как да продължава оттук нататък е дилемата, с която България ще бъде все по-ангажирана. Но сега се налага това решение да се вземе бързо, на фона катаклизмичните промени по оста САЩ-Русия-Украйна, засягаща съдбоносно сигурността и бъдещето на Европа.
Автор: Таня Благоева за SafeNews