„Изпитвах притеснение, че мога да бъда обвинен, че съм приложил пряко конституцията и правото на Европейския съюз.“ Това каза съдия Мирослав Петров пред Съдийската колегия на ВСС, който стана известен с това, че отказа да отнеме колата на Ивайло Цветков – Нойзи.
„Когато някой е недоволен от един съдебен акт, може да го оспори пред следващата съдебна инстанция, само съдът разполага с последна дума при конкретен правен спор. Така се процедира във всяка демократична държава“, заяви Петров.
Срещу него започна проверка, която продължи четири месеца и завърши с предложение за дисциплинарно наказание и отказ от образуване на наказателно.
„Несъгласие с моя акт не е основание да се започва проверка, не искам да се ограничават правата на гражданите, съдиите не сме недосегаеми. Но в сигнала на „Ангели на пътя“ освен, че се изразява неприязън към съдийското съсловие, се иска и проверка“, допълни той.
Решението му не било импулсивно, не било тенденциозно, постоянно проучвал практиката.
Мирослав Петров не беше в залата, а се включи дистанционно, защото имал сериозно неврологично заболяване.
„По какъв начин съм го избавил от наказание, след като съм одобрил споразумение и на него му е наложено наказание, има още две или три такива произнасяния, но никой не проявявал интерес, защото по тях осъдените лица не са публични личности“, допълни той.
Изпитвах притеснение, че мога да бъда обвинен
„В софийските съдилища всеки ден разглеждаме дела с медиен интерес, означава ли това, че всеки път трябва да мислим каква ще бъде обществената реакция. Прокуратурата е страна в процеса и не може да разполага с повече права от другите страни в процеса“, допълни съдия Петров.
Според него сигналът на „Ангели на пътя“ бил неподписан, а законът казвал, че не може да се прави проверка по анонимен сигнал.
SafeNews припомня още по темата:
Източник: 24 часа