Върховния касационен съд смята, че няма как на полицаите да се плаща за нощен труд по силата на Кодекса на труда. Със специално решение върховните магистрати написаха, че отчитането и плащането на работата през нощта трябва да става по закона за МВР .
До спора се стигна след като министъра на правосъдието се обърна към съда за тълкуване на законодателството.
Според съдиите именно законът за МВР регламентира статута на служителите, работещи във ведомството. Това обосновава различен метод на правно регулиране на работното време и трудовото възнаграждение. В закона няма препращащ текст, който да даде основание да се прилагат разпоредбите на Кодекса на труда, пише в мотивите на ВКС.
Осем часа са дневно означава осем астрономически часа, независимо от частта на денонощието, в която работният ден се разполага, категорични са върховните съдии. Така много от полицаите, които водят дела за плащане на нощния труд по правилата на Кодекса на труда ще загубят.
Двата големи синдиката – на полицаите и на надзиратели – реагират остро, защото униформените са ощетени. И обясняват, че ако човек работи през нощта и му плащат за нощен труд, то рой ще работи седем часа и ще му платят за осем. А ако е униформен, за да получи пари за осем часа, трябва да работи осем часа.