Седем души са задържани при акция на ГДБОП и Националната полиция в столичния квартал „Дружба“, насочена срещу разпространение на наркотици. По данни на прокуратурата групата е действала организирано и е пласирала различни видове дрога, включително в райони около училища, като е била наблюдавана в продължение на около два месеца преди задържането.
„С тротинетки са се придвижвали седемте дилъри от столичния квартал „Дружба“, задържани на 27 май при акция на ГДБОП и Националната полиция под ръководството на Софийската градска прокуратура“, каза заместник-градският прокурор на София Десислава Петрова.
Всички участници са задържани, а СГП е повдигнала обвинения на седемте души за участие в организирана престъпна група, разпространявала наркотични вещества.
„Петима от тях са обвинени за разпространение на различни видове дрога, а един и за държане с цел разпространение в големи размери. Откритите вещества са различни видове амфетамини, канабис, метамфетамин, MDMA и кокаин“, обясни Петрова.
По данни на разследването дрогата е съхранявана в гараж на адреса, откъдето е била пренасяна към апартамент, където постоянно е пребивавало лице, от което пласьорите са се снабдявали.
„Членове на групата са били засичани и в районите около училища. Бандата е била наблюдавана около два месеца от полицията и ГДБОП, след което е разработен план за действие, съгласуван с главния секретар на МВР. Така е проведена акцията по задържането им. Част от причините за по-бързата намеса, но при събиране на доказателства, е било именно установеното разпространение сред младежи“, обясни заместник-началникът на ГДБОП Дарин Костов.
МВР следи за разпространение на дрога в и около заведения, училища и места, където се събират тийнейджъри.
Действията на МВР в борбата с наркотиците са постоянни и не са свързани единствено с конкретни инциденти, като случая със смъртта на 16-годишна ученичка в Благоевград след парти с наркотични вещества.
Петрова обърна внимание, че много млади хора подценяват наказателната отговорност при притежание на малки количества наркотични вещества. Тя подчерта, че и подобни случаи водят до осъдителни присъди, като информация за тях се публикува на сайта на прокуратурата.
По думите ѝ разпространението на наркотици е с висока степен на обществена опасност, като наказанието достига до 8 години лишаване от свобода, а при големи количества – до 12 години. Тя допълни, че излизането от подобни групи е трудно и често води до други престъпления като насилие и пране на пари.
Според нея наркотичните мрежи са изключително адаптивни – при задържан участник бързо се появява нов.
SafeNews припомня, че само за по-малко от две седмици разследващите са засекли над 1000 пратки с наркотици, укрити във вейпове, бонбони, курабийки, близалки и други на пръв поглед безобидни продукти.





