След наводненията и поройните дъждове в Севлиево първите проби на питейната вода показват замърсяване в няколко населени места. От РЗИ – Габрово предупреждават хората временно да не използват водата за пиене и готвене, докато продължават изследванията за безопасността ѝ.
„Излязоха частичните първични резултати. Необходимо е технологично време за микробиологичните проби, тъй като при тях процесът е по-бавен. По органолептични показатели и по показателя ешерихия коли имаме засегнати шест населени места, което означава, че водата е негодна за пиене, а качеството ѝ не отговаря на изискванията“, заяви директорът на РЗИ – Габрово д-р Николай Пенчоков.
По думите му основният проблем е силното замътване на водата.
„Появи се замътване, което е логично след подобна ситуация. Проблемите са основно в села, които не се захранват от магистралния водопровод, което означава, че замърсяването идва от местните водоизточници“, обясни той.
Резултатите вече са публикувани на интернет страниците на РЗИ – Габрово, община Севлиево и областната администрация. От здравната инспекция препоръчват в следващите дни водата да не се използва за пиене и готвене.
„Препоръчваме водата да се използва основно за битови нужди, а за пиене и приготвяне на храна хората да ползват бутилирана вода“, каза още директорът на РЗИ.
Той уточни, че в Севлиево вече са доставени количества вода от държавния резерв. Има и райони в града, където водата е безопасна.
„В източната част на града и в района около общинската болница водата се снабдява от други водоизточници и отговаря на всички изисквания по Наредба №9“, поясни той.
При изследванията е установено и наличие на манган в част от пробите.
„Изолирахме манган, тежък метал, който не трябва да присъства във водата. Това се получава вследствие на завихряне на утайките по дъното на водоемите при приливната вълна“, обясни д-р Пенчоков.
Здравните власти предупреждават и за риск при консумацията на храни, засегнати от наводненията.
„Категорично не трябва да се консумира храна в картонени и пластмасови опаковки, ако е била залята. Само фабрични консерви и добре измити буркани могат да бъдат използвани“, подчерта той.
Изследванията на водата в Севлиево продължават, а окончателните резултати се очакват през следващите дни.
Източник: БНТ





