Руските общности в цяла Европа бяха поляризирани от войната в Украйна. Най-много това си пролича в Берлин този месец, когато бе отбелязано поражението на нацистка Германия.
Като се има предвид доколко Владимир Путин използва съветската победа над фашизма през 1945 г., за да оправдае продължаващата пълномащабна инвазия на Русия в Украйна, нямаше как да се избегне войната тук, в германската столица.
Много руснаци, живеещи в Германия, очевидно вярват в причините на президента за войната, като някои възгледи в Берлин са почти неразличими от разказите, пропагандирани от руската държавна телевизия.
Честванията в Берлин започнаха на 8 май, когато Германия отбеляза 78-ата годишнина от освобождението си от фашизма, а групи руснаци посетиха съветския военен мемориал в Трептов парк.
Сред тях беше Александър, който е родом от Русия, но живее в Германия повече от 20 години. Той казва, че вярва, че руските сили „защитават Донбас, Крим, Херсон и Одеса срещу фашистите“ – изброявайки места в Югоизточна Украйна.
„Те принадлежат на Русия! Русия си връща това, което й принадлежи“, добавя Анна, друга рускиня, живееща в Германия
След това Александър показва на екипа на BBC табакера и кутия за тютюн, които е украсил с портрети на президента Путин.
Но събитията, които имат най-голямо значение за рускоговорящите, се състояха на следващия ден, 9 май – отбелязван в Русия като Ден на победата.
Те започнаха с полагането на цветя от руския посланик на внушителната статуя на съветски войник в Трептауър парк. И този път събитието привлече предимно поддръжници на политиката и реториката на Кремъл.
Една от тях, млада рускиня на име Евгения, казва пред BBC, че „колективният Запад, особено Америка“ разпалват пламъците на неонацизма в Украйна.
Евгения носеше Георгиевската лента – подкрепян от Кремъл символ, често използван от руските войски, воюващи в Украйна. Подобно на мнозина на митинга, тя и приятелят й държаха високо съветско знаме, тъй като руските знамена бяха забранени.
Но не всички подкрепят подобни възгледи
Паметникът на скърбящата майка в другия край на парк Трептауър беше мястото за срещи на онези, които искаха да почетат жертвите на фашизма, без да подкрепят твърденията на Путин, че се бори с „фашистите“ в Украйна.
Много от хората, които се събраха там, също бяха руснаци. Един от тях, Кирил, казва пред BBC, че е избягал от Русия миналия октомври, за да избегне мобилизация в армията.
„Не искам да ставам убиец за Путин. Не вярвам на лъжите, които ми говорят по телевизията“, каза той.
„Много се страхувах, но присъствах на антивоенни митинги. Направих всичко по силите си“, споделя Кирил, застанал до плакат за политическите затворници в Русия. Той бяга от родината си(, след като беше арестуван, глобен и бит за участие в антивоенни митинги в Санкт Петербург.
Друга млада рускиня в този ъгъл парк Трептауър, активистка на име Александра, смяташе, че президентът Путин е превърнал Деня на победата в пропаганден инструмент. „Това е абсолютно светотатство за нас“, на мнение е тя.
Нейната приятелка Екатерина се включи: „За мен е важно да покажа, че не всички от Русия подкрепят това, което се случва в Украйна или това, в което се превърна този ден.
„Начинът, по който се отбелязва сега, е една голяма причина тази война да започне на 24 февруари миналата година.“
На друго важно събитие, организирано от руснаците в Берлин в Деня на победата, десетки се събраха пред Бранденбургската врата за това, което е известно като марша на Безсмъртния полк.
Въпреки че подобни шествия се насърчават от Кремъл, проведеният в Берлин не изглеждаше толкова политически, колкото събитията в Трептауър парк, с десетки руснаци, носещи тържествено снимки на своите предци, които са се сражавали във Втората световна война.
Група антивоенни руснаци демонстрираха срещу факта, че Деня на победата се превръща в инструмент за пропаганда – но тяхното събитие беше по-малко от митинга, носещ насърчени от Кремъл символи като георгиевски ленти или съветски знамена.
Но какво мислят германците за всичко това?
Сред народа на Германия се открива целият спектър от мнения сред тях. Мнозина дойдоха в Трептоуър Парк на 8-9 май, за да благодарят за това, че Съветската армия освободи Германия от фашизма, и бяха по-малко загрижен за настоящето.
„Това, което Путин прави сега в Украйна, не променя факта, че Русия наистина освободи Германия“, казва каза един от тях, Волфганг.
Друг германски демонстрант, Кристина, беше против доставките на оръжия за това, което тя описа като „фашисткия режим“ в Украйна.
Но един млад мъж, Янек, каза, че е „срамно“, че президентът Путин използва поражението на нацизма като външнополитически инструмент.
„Те казват, че искат да освободят украинците от нацистите там – но това просто не е вярно, това е пропаганда“, каза той.