Русия заобикаля западните санкции за експорт на злато и диаманти чрез Армения. Страната използва всякакви вратички, за да заобиколи западните санкции, наложени за агресия срещу Украйна. Както съобщава Minval, Deutsche Welle публикува материал за схемата за реекспорт на злато и диаманти през Армения.
Както отбелязва изданието, от началото на тази година, в съответствие с 12-ия пакет от санкции на ЕС, наложени за пълномащабната агресия на Русия срещу Украйна, пълна забрана за директен внос от Русия в ЕС на непромишлени естествени и синтетични диаманти и диамантените бижута започнаха да се прилагат. Частично европейско ембарго върху руски диаманти, обработени в трети страни, започна да се въвежда от 1 март, а изцяло ще влезе в сила по-късно – от 1 септември 2024 г.
Очевидно Русия реши активно да използва този „прозорец“, за да заобиколи западните санкции, а Армения беше избрана като канал за доставка на диаманти на световния пазар. Руското злато се изнася активно и през арменския транзит, ембаргото върху което беше въведено още по-рано – през лятото на 2022 г.
Съобщения за нарастващия реекспорт на руски скъпоценни камъни и злато започнаха да се появяват в арменските медии в средата на миналата година.
През 2023 г., според официалната статистика, Армения е изнесла злато на стойност 1,8 милиарда долара и диаманти на стойност 589 милиона долара — рекорд за арменската икономика. В същото време, за разлика от диамантите, бързият растеж на реекспорта на руското злато започна едва през ноември.
Доставките продължават да растат през тази година. През първото тримесечие на 2024 г. износът на злато възлиза на 2,5 милиарда долара, а износът на диаманти възлиза на 185 милиона долара. Преработката на тази „суровина“ в Армения също се е увеличила рязко – с безпрецедентните 31 процента. И през миналата, и през януари-март тази година вносът на диаманти и злато в Армения, основно от Русия, се е увеличил с еднакъв темп.
„Ако Армения е изнесла 4,5 милиона карата диаманти през 2023 г., което е 30 пъти повече от това, което е произведено в самата република, това вече е ярък факт, че реекспортът набира скорост“, каза икономистът от Ереван Сурен Парсян в интервю за DW . По негови изчисления от ноември миналата година Армения е изнесла руско злато за 4 млрд. долара.
Това, както отбелязват икономистите, е знак, че Армения всъщност се е превърнала в транзитен канал за доставка на руски камъни и злато за световните пазари, по-специално за Дубай и Хонконг. Именно към ОАЕ и Китай се наблюдава ненормално увеличение на обема на износа от Армения от миналата година.
Икономистът Агаси Тавадян говори за доказана финансова схема, която осигурява търговията с руски скъпоценни камъни и злато.
„През 2022 г. значителна част от парите, изнесени от Русия, се установиха в Армения. Тези средства се използват по арменски канали в разплащанията между Русия и ОАЕ при търговия с диаманти и злато“, каза Тавадян пред DW.
Изглежда, че ембаргото върху износа на руско злато и почти пълната забрана на скъпоценните камъни не пречат на създадената миналата година логистика на техния реекспорт през Армения. Данните за април все още не са публикувани, но износът на диаманти е продължил в голям мащаб през март, според официалната статистика.
Вярно е, че посредниците в Армения се промениха. Ако преди това руските диаманти бяха закупени от арменската държавна компания Ai-Almast, която беше създадена през 2021 г. главно за покупки на едро от руската компания Alrosa и по-нататъшна продажба на камъни на местни предприятия, тогава с въвеждането на санкциите на ЕС този канал трябваше да бъде затворен.
„От няколко месеца I-Almast не купува необработени диаманти от руската компания Alrosa, от която купуваше 30 до 40 процента от целия си внос на необработени диаманти. Сега внасяме диаманти главно от африкански страни“, каза за DW Тигран Хачатрян, изпълнителен директор на Ai-Almast. По думите му се водят преговори и с De Beers, най-голямата компания в света за добив и търговия с естествени диаманти.
Продължава реекспортът на руски диаманти от Армения. Това означава, че мястото на арменската държавна компания „Ай-Алмаст” е заето от други. Сега те са частни предприятия.
Арменското разследващо издание Hetq посочва три големи компании, изнесли най-много диаманти от Армения. Една от тях е компанията ADM DIAMONDS LLC, както се отбелязва в публикацията, която има връзки с арменските власти, по-точно с крупния бизнесмен Хачатур Сукиасян, който е депутат от управляващата партия Граждански договор.
Друга компания, един от трите най-големи износители на диаманти от Армения, е VDA DIAMONDS LLC, регистрирана през април 2022 г. Неин собственик е руският гражданин Виталбхаем Рамани, основател на компанията за обработка на диаманти DDK.
Третата компания, изнасяща големи количества диаманти от Армения, е DIMEX CAPITAL, която оперира на арменския пазар на бижута и диаманти от около десет години.
Източник: Minval, Deutsche Welle /Превод: SafeNews