Русия вербува африканци за участие във военните действия срещу Украйна. Русия засилва набирането на затворници в страните от Глобалния Юг поради изчерпване на ресурсите на затворите и опасения от мобилизация, според доклад на Министерството на отбраната на Обединеното кралство.
Докладът предполага, че Русия се фокусира върху централноафриканските държави Руанда, Бурунди, Конго и Уганда, предлагайки бонуси и месечни заплати, за да привлече кандидати.
Русия вербува африканци за участие във военните действия срещу Украйна
Британското разузнаване твърди, че целта на тази кампания за набиране на персонал е да се компенсират загубите на руската армия на бойното поле и да се подкрепят настъпателните операции на няколко фронтови линии.
Тъй като броят на затворниците в Русия намалява, Москва вероятно ще разшири набирането в Глобалния Юг, за да избегне допълнителна мобилизация в самата Русия.
Предишната мобилизация беше непопулярна и доведе до недостиг на работна ръка и изселване на квалифицирани работници като лекари и IT специалисти, според военните на Лондон.
По-рано британското разузнаване съобщи, че общият брой на руските загуби (убити и ранени) от началото на войната срещу Украйна достига 500 000 души, като нивата остават високи през цялата година.
Русия вербува африканци за участие във военните действия срещу Украйна
Нападението на Русия над Украйна, започнало с масирано настъпление на Русия в Украйна в ранните часове на 24 февруари 2022 г., представлява най-сериозната ескалация на Руско-украинската война от 2014 г. Нашествието предизвиква най-тежката бежанска криза в Европа след Втората световна война, както и световна хуманитарна криза поради недостиг на храна.
Руско-украинската война започва след Евромайдана – масовите протести в Украйна от края на 2013 година, довели до свалянето на подкрепяния от Русия и противопоставящ се на проевропейския път на страната президент Виктор Янукович.Размириците от 2014 година са използвани от Русия за анексиране на Крим и няколкомесечно настъпление в Донбас, което постига първоначален успех, но скоро е спряно и частично отблъснато от украинските сили.
В края на 2014 и началото на 2015 година двете страни сключват Минските споразумения, които, макар и ненапълно приложени, довеждат до относително примирие по фронтовата линия в Донбас. Ситуацията се изменя през 2021 година, когато Русия започва да концентрира на военни части по границата с Украйна, а руският президент Владимир Путин поставя редица ултимативни искания пред НАТО и Украйна.
На 21 февруари 2022 година руски войски за пръв път официално навлизат в окупираната зона в Донбас, а на следващия ден Русия признава независимостта на сепаратистките Донецка и Луганска народна република.
Източник: Х/Превод: SafeNews