Kой би предположил, че предателството на САЩ спрямо Украйна може да стане още по-лошо – единствено Русия. Вчера американската администрация обяви, че ще замрази всяка помощ и Москва е по-настроена за война от преди, пише кореспондента на ЕП Саша Росляков.
Русия беше в щастлива серия през целия февруари.
Съобщението на Доналд Тръмп за замразяване на американската помощ за Украйна хвърли Москва в абсолютна радост. Анализаторите от двете страни в конфликта се съгласиха, че не могат да си представят по-добър сценарий за Русия. Московските елити празнуваха, като говорителят на Кремъл нарече САЩ напълно съгласни с руската външна политика.
Средностатистическият руснак, с когото разговаря миналата седмица Росляков казва, че във въздуха витае вълнение около преговорите между САЩ и Русия.
Но сред тях има и усещане за несигурност: какво ще стане, ако нещата се обърнат и преговорите се провалят? Много руски анализатори си спомнят, когато администрацията на Тръмп наложи повече санкции срещу Русия и също даде оръжия на Украйна, които Обама не искаше да даде.
Кремъл споделя това известно колебание и изглежда не е подготвен нещата да се развият по този начин. Докладите също така казват, че Кремъл не вярва напълно на Тръмп.
Владимир Путин се нуждае от „почивка“ повече от всеки друг, тъй като икономиката и военните му запаси гладуват. Съдбата и на Зеленски, и на Путин е на дланта на Тръмп – ако днес реши да предаде Украйна, кой казва, че утре няма да забие нож в гърба на Путин.
От какво се нуждаят нашите военни, за да защитават Европа без САЩ
Има тежка реалност, с която трябва да се изправим, след като САЩ спряха помощта за Украйна: американците може повече да не ни се притекат на помощ, ако бъдем нападнати от Русия.
Но можем ли да заменим американския чадър за сигурност, на който разчитахме толкова дълго – и как? Неотдавнашен доклад от мозъчния тръст Bruegel ни даде първи прогнози за това какво ще е необходимо и то е… много.
Като начало Европа ще се нуждае от допълнителни 300 000 войници – повече от цялата армия на Германия в момента – за да заменят американските войски, които ще се сражават в случай на атака срещу европейска страна от НАТО. Страните извън НАТО, като Молдова, биха могли да разчитат на непряка европейска помощ – в най-добрия случай.
Докато Европа има малко под 1,5 милиона войници на активна служба (с изключение на Украйна), липсата на единно командване на тези войски отслабва тяхната ефективност – което би било още по-лошо без лидерската роля на САЩ.
Като такава Европа ще трябва или да увеличи числеността на войските с много повече от 300 000, за да компенсира разпокъсаността на националните сили или да намери начини за бързо подобряване на координацията.
Според Брьогел, за да защити балтийските страни от хипотетична руска атака, една европейска армия ще се нуждае от повече огнева мощ, отколкото френската, германската, италианската и британската армия в момента взети заедно: 1400 танка, 2000 бойни машини на пехотата, 700 артилерийски оръдия и един милион 155-милиметрови снаряди само за три месеца битка.
Това е в сценарий, при който не се използват ядрени оръжия.
За да се финансира европейското превъоръжаване, са необходими допълнителни 250 милиарда евро – годишно.
Експертите предлагат голяма част от тези пари да се изразходват съвместно: много големи поръчки на едни и същи танкове или бронирани машини по единен европейски стандарт са по-евтини от поръчки в по-малък мащаб.
И ако тези танкове се произвеждат от европейски компании, тази инвестиция ще създаде много нови работни места – което ще доведе до нарастващи икономики, нещо, от което най-вече Германия ще има нужда.
Защо изобщо трябва да засилим нашето отбранително производство?
Отговорът идва от кореспондента на ЕК Юлиус EO Финтелман, който казва, че Русия само през 2024 г. е произвела и ремонтирала около 1550 танка, 5700 бронирани машини и 450 артилерийски оръдия от всички видове.
В сравнение с 2022 г. това утроява производството на танкове и учетворява производството на боеприпаси с голям обсег.
Числата, необходими за превъоръжаване, са огромни и могат да ни изплашат. Но ние трябва да приемем сериозната опасност, в която се намираме. Тези оценки казват, че сегашната структура на европейските армии просто няма да бъде достатъчна, за да удържи руска инвазия.
И така, какъв е планът на Европа?
Във вторник председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви увеличение с 800 милиарда евро за разходите за отбрана от различни източници.
Също във вторник новото правителство на Германия обяви, че възнамерява да сложи край на тавана на дълга на страната за всичко, свързано с отбраната, което би означавало мащабно превъоръжаване.
След тези положителни сигнали се очаква да чуем по-решителни съобщения след заседанието на Европейския съвет тази седмица в четвъртък, пише още Финтелман.
Източници: The New Yorker, Russian Field, Chronicles, Bruegel и Politico/ превод: SafeNews