Русия ще изстреля тази нощ първата си мисия до Луната от почти 50 години, надявайки се да даде нов тласък на космическия си сектор, който от години изпитва затруднения, и е изолиран заради войната в Украйна, предаде БТА.
Изстрелването на сондата „Луна-25“ е първата лунна мисия на Москва от 1976 г., когато СССР беше пионер в покоряването на космоса. Звездата му обаче избледня заради проблеми с финансирането и корупционни скандали.
Според руската космическа агенция Роскосмос, сондата ще прекара в тази орбита между три и седем дни, за да избере подходящото място, преди да кацне на Луната в района на южния й полюс.
„Луна-25“ трябва да осъществи кацане на повърхността на естествения спътник на Земята около 21 август, каза служител на космическата агенция.
Изстрелването на „Луна-25“ е първата мисия от новата руска лунна програма, която стартира в момент, когато Роскосмос е лишен от партньорството си със Запада. Подобно на дипломатическата си ориентация, Москва се стреми да развива космическо сътрудничество с Китай.
Президентът Владимир Путин обеща да продължи руската космическа програма въпреки санкциите, като даде за пример изпращането на първия човек от СССР в космоса през 1961 г., в разгара на ескалиращото напрежение между Изтока и Запада.
Ръководителят на Роскосмос Юрий Борисов признава, че мисията „Луна-25“ е „рискова“. „Вероятността за успех на подобни мисии е около 70 на сто“, каза той на среща с руския президент през юни.
Първата степен на ракетата-носител „Союз“ трябва да падне край селището Шахтински в Хабаровска област в Далечния изток. Властите по-рано обявиха, че ще евакуират жителите му.