Русия съобщи за унищожаване на самоходните оръдия „Краб“ и „Паладин“ на украинските въоръжени сили. Екипажът на руската самоходна артилерийска установка (САУ) 2С7М „Малка“ унищожи самоходните установки на въоръжените сили на Украйна „Краб“ и „Паладин“ съответно полско и американско производство в южнодонецко направление. Това съобщиха от руското министерство на отбраната.
„Министерството на отбраната на Русия публикува уникални кадри от бойната работа на екипажа на САУ 2С7М „Малка“ с калибър 203 mm в южно донецко направление. В записите за обективен контрол, получени от разузнавателен дрон, артилерийските наблюдатели записват унищожаването на самоходни артилерийски установки „Краб“ и „Паладин“ с калибър 155 mm съответно полско и американско производство“, се казва в съобщението.
Военното ведомство припомни, че Малка е едно от най-мощните и далекобойни самоходни оръдия на руската артилерия, способно да изпраща активен ракетен снаряд на разстояние над 45 км.
Екипажът на оръдието 2S7M може да прекара от няколко часа до няколко дни в очакване на координатите на целта; приоритет за оръжието с повишена мощност са добре укрепени зони и контролни точки, тежко бронирани превозни средства и други важни цели. „Малка“ е в състояние да унищожи укрепен обект, който обикновена гаубица не може да пробие.
Припомняме, че нападението на Русия над Украйна, започнало с масирано настъпление на Русия в Украйна в ранните часове на 24 февруари 2022 г., представлява най-сериозната ескалация на Руско-украинската война от 2014 г. Нашествието предизвиква най-тежката бежанска криза в Европа след Втората световна война, както и световна хуманитарна криза поради недостиг на храна.[15][16]
Руско-украинската война започва след Евромайдана – масовите протести в Украйна от края на 2013 година, довели до свалянето на подкрепяния от Русия и противопоставящ се на проевропейския път на страната президент Виктор Янукович. Размириците от 2014 година са използвани от Русия за анексиране на Крим и няколкомесечно настъпление в Донбас, което постига първоначален успех, но скоро е спряно и частично отблъснато от украинските сили.
В края на 2014 и началото на 2015 година двете страни сключват Минските споразумения, които, макар и ненапълно приложени, довеждат до относително примирие по фронтовата линия в Донбас. Ситуацията се изменя през 2021 година, когато Русия започва да концентрира на военни части по границата с Украйна, а руският президент Владимир Путин поставя редица ултимативни искания пред НАТО и Украйна. На 21 февруари 2022 година руски войски за пръв път официално навлизат в окупираната зона в Донбас, а на следващия ден Русия признава независимостта на сепаратистките Донецка и Луганска народна република.
Източник – ТАСС/Превод:SafeNews