Министерството на финансите на Русия планира да намали отстъпката, която използва, за да определи данъците върху износа на руски суров петрол, до 20 долара за барел от 25 долара за барел към момента, заяви министърът на финансите Антон Силуанов в интервю за новинарския сайт „Аргументи и Факти“, предаде БНР, цитирайки Ройтерс.
Западните санкции заради нахлуването на Русия в Украйна, включително таванът на цените от 60 долара за барел за износа на руски суров петрол, както и забраната на ЕС за внос, принудиха Кремъл да промени начина, по който облага продажбите на петрол.
През февруари руският президент Владимир Путин подписа закон, определящ отстъпката за данъчни изчисления за доминиращата в Русия смес от суров петрол „Уралс“, напомня Ройтерс.
„Сега отстъпката е 25 долара за барел спрямо петрола сорт Брент. Планираме да го намалим до 20 долара за барел. Обмисляме допълнителни мерки за подобряване на изчисляването на данъците върху износа на петрол“, каза Силуанов в интервюто си за руския новинарски сайт.
Силуанов не уточни какви мерки се обмислят, но добави, че при текуща цена от около 80 долара за барел суровия петрол Брент, министерството ще събере 8 трлн. рубли (около 88,5 млрд. долара) приходи от петрол и газ през 2023 г.
Ключовите за Русия приходи от петрол и газ бяха с 47% по-ниски на годишна база през първите шест месеца на тази година, което финансовото министерство приписа на по-ниските цени на суровия петрол Уралс и на намаления износ на природен газ.
Силуанов каза още, че до края на годината бюджетният дефицит ще бъде около 2-2,5% от брутния вътрешен продукт на Русия.
„Имаме достатъчно ресурси, за да покрием планираните разходи и допълнителните, които възникват“, каза финансовият министър.
В комбинация със западните санкции и затварянето на много финансови пазари за Русия, значителните разходи за подкрепа на военната инвазия на Москва в Украйна изчерпват средствата в държавната хазна, отбеляза Ройтерс.